Pn, Śr 9:00 - 16:00  |  Wt, Czw, Pt 9:00 - 18:00

Medycyna anti-aging, czyli jak się nie starzeć

2017-03-28 22:57 PCME

Anti-Aging

Kosmetologia, psychologia, chirurgia, farmakologia - jest dziedzina, która łączy wszystkie powyższe zagadnienia. Medycyna anti-aging, bo o niej mowa, pozwala na cieszenie się życiem tak długo, jak to tylko możliwe. Przygotowaliśmy zatem krótki opis, na czym polega ta wcale nie tak młoda dziedzina.

Medycyna anti-aging są to wszelkie działania polegające na opóźnieniu procesu starzenia się u pacjenta. Dziedzina ta skupia się nie tyle na samym leczeniu istniejącej już choroby, co na podtrzymaniu zdrowego stanu organizmu. Dzięki temu zostaje osiągnięta lepsza jakość życia, czy coś, do czego dąży każdy z nas.

Czym jest medycyna anti-aging

Medycyna przeciwstarzeniowa to nie pojedyczny zabieg kosmetologiczny. Nie jest to nawet jeden wybrany sposób leczenia. To złożony plan, co zrobić, aby poprawić stan organizmu zanim pojawi się choroba. Łączy on każdą dziedzinę medycyny, w związku z tym leczenie polega na konsultacji z wieloma specjalistami. Wśród nich jest jednak jeden lekarz prowadzący.

Co ciekawe, nie tylko kobiety interesują się metodą anti-aging, lecz również panowie. Średnia wieku pacjentów wynosi 40-50 lat, choć zdarzają się także dwudziestolatkowie. Skorzystać może każda osoba, która nie potrafi pogodzić się z fizycznymi zmianami, jakie zachodzą w organizmie w trakcie starzenia się.

Diagnostyka przeciwstarzeniowa

Pierwszym etapem jest gruntowny wywiad z pacjentem. Lekarz prowadzący wypyta o przebyte wcześniej (jak i na daną chwilę) choroby i sposób ich leczenia, używki, dolegliwości, alergie, niepokojące objawy. Brane pod uwagę są także, suplementy, dieta oraz rodzaj aktywności fizycznej.

Pacjentowi tworzy się tzw. "paszport genetyczny", co oznacza, że lekarz wypyta także o choroby w rodzinie. Można dzięki temu wykluczyć obciążenia genetyczne.

Po uzyskaniu potrzebnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia, lekarz zaleca szereg badań, zarówno internistycznych, jak i laboratoryjnych. Badane są krew, mocz, ślina, poziom glukozy, insuliny, homocysteiny oraz antyoksydantów. Należy sprawdzić czynniki ryzyka miażdżycy, cukrzycy. Sprawdzana jest wchłanialność witamin czy kwasu foliowego (w celu wykluczenia osteoporozy, depresji lub osłabienia układu odpornościowego).

Szczegółowe badania mogą określi także czy pacjent ma uczulenie na glukozę i laktozę oraz w jaki sposób organizm trawi tłuszcze, węglowodany. W celu uregulowania poziomu, bada się także hormony, np. testosteron, progesteron, estradiol.

 Leczenie i zmiana stylu życia

Wszystkie powyższe badania pozwalają ocenić, co należy poprawić. Ustalony zostaje indywidualny plan żywieniowy oraz testy żywieniowe. Farmakoterapiapolega na  suplementacji witamin, a także uregulowaniu poziomu hormonów lub zastosowaniu kuracji ziołowej na liczne dolegliwości. Czasami pacjent zostaje wysłany nawet do gabinetów kosmetycznych czy na zabieg chirurgii plastycznej.

Przede wszystkim jednak lekarz stara się uświadomić, iż najważniejsza jest ogólna zmiana trybu życia. Skupienie się na pacjencie w leczeniu nie da długotrwałych efektów, jeżeli on sam nie przyzwyczai się do aktywności fizycznej czy zdrowego odżywiania.



Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy