Poniedziałek - piątek 9:00 - 18:00
Jesteś tutaj: Oferta > Poradnia leczenia chrapania > Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny to zaburzenie oddychania podczas snu polegające na czasowym zamykaniu się górnych dróg oddechowych podczas odpoczynku nocnego, a co za tym idzie zaburzeniu lub całkowitym ustaniu przepływu powietrza w drogach oddechowych. Doprowadza to do zmniejszenia ilości powietrza docierającego do pęcherzyków płucnych, co z kolei powoduje zmniejszenie ilości tlenu dostarczanego przez krew do tkanek organizmu. 

Obturacyjny bezdech senny doprowadza do przewlekłego niedotlenienia organizmu i poważnych powikłań z tym związanych. Najważniejsze z nich to: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i zawały serca, udary mózgu i przejściowe niedokrwienia mózgu, zaburzenia potencji, refluks żołądkowo-przełykowy, wypadki komunikacyjne (zaśniecie za kierownica), zaburzenia poznawcze.

Głównie czynniki ryzyka OBS to: nadwaga i otyłość, obwód szyi M>43, K>40 cm, wady żuchwy, palenie papierosów, płeć męska. 

Badanie poligraficzne polega na jednoczasowym monitorowaniu: EKG, saturacji krwi tlenem, przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie nozdrzy przednich, ruchów klatki piersiowej i brzucha, pozycji ciała i chrapania.
Pacjent badany jest w swoim domu, aparat jest zakładany w naszym Centrum PCME i chory zabiera go ze sobą na noc.
Po obróbce danych i ewentualnym rozpoznaniu OBS rozważamy opcje leczenia: laryngologiczne lub aparatem do oddychania dodatnim ciśnieniem końcowo wydechowym - CPAP.

Pacjent może wypożyczyć na próbę aparat CPAP w celu ustalenia wartości ciśnień potrzebnych do utrzymania drożności górnych dróg oddechowych podczas snu (miareczkowanie).

Po ustaleniu ciśnień potrzebnych do leczenia zostaje wydana choremu recepta na aparat ze wskazaniami do leczenia i refundacją z NFZ 1890 zł.

Możliwe jest także bezpośrednie kupno aparatu w PCME bez udziału NFZ.

Partnerzy