Wyróżnia się kilka typów nowotworów skóry od bardzo złośliwych do takich, które rzadko lub bardzo powoli dają przerzuty do innych miejsc w organizmie. Najczęściej spotykane nowotwory skóry to: rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy oraz najgroźniejszy – czerniak.
Diagnostyka czerniaka opiera się głównie na badaniach histopatologicznych, które pozwalają na dokładne określenie charakterystyki guza i jego stopnia złośliwości. Wynik badania histopatologicznego czerniaka jest kluczowy dla określenia strategii leczenia oraz rokowań. Istnieje kilka odmian czerniaka, które różnią się stopniem agresywności, dlatego istotne jest dokładne określenie typu czerniaka, aby móc odpowiednio zindywidualizować terapię i monitorowanie pacjenta.
Objawy nowotworów skóry
Pierwsze niepokojące objawy nowotworu skóry powinny być przez nas traktować bardzo poważnie. Do najczęstszych objawów nowotworu skóry należą takie zmiany jak np. długo gojące się rany, wybroczyny czy plamy. Proces przeobrażenia się zmiany chorobowej w nowotwór najczęściej jest systematyczny i długi, dlatego tak ważne jest, by w porę go odczytać. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić także wszelkiego rodzaju zmiany pigmentacji skóry oraz rogowacenia skórne, zwane także słonecznymi. Skóra traci swoją sprężystość, staje się sucha i podatna na łuszczenie. W miejscach zmienionych pojawiają się szaro- żółte przebarwienia. Te zmiany najczęściej lokalizują się w okolicach czoła, skroni, małżowin usznych, rzadziej na nogach i rękach.
Profilaktyka nowotworów skóry
Najważniejszym elementem profilaktyki jest ochrona przed szkodliwym działaniem ultrafioletu, czyli promieni słonecznych oraz emitowanych przez sztuczne źródła UV. Wystąpieniu nowotworu skóry sprzyja intensywne opalanie oraz oparzenia słoneczne w dzieciństwie, dlatego powinniśmy bezwzględnie chronić dzieci, już od okresu niemowlęcego, przed oparzeniami słonecznymi oraz nadmierną ekspozycją na słońce. Zwracajmy również uwagę na wszelkiego rodzaju rany, które nie mogą się zagoić, a także na pieprzyki — zwłaszcza o nieregularnym obrysie — czy zmiany o średnicy powyżej 6mm. U każdego chorego nowotwór może przybierać inną postać. Jego podstępność polega na wyeliminowaniu bólu i uśpieniu naszej uwagi. Regularność wizyt u dermatologa jest jednym ze sposobów na wyeliminowanie dużego zagrożenia.