Bez dwóch zdań, karboksyterapia to zabieg cieszący się coraz większą popularnością. Pomaga on zredukować/pozbyć się wielu problemów związanych z naszym wyglądem. Niezależnie od tego czy zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej, likwidacji rozstępów czy przywróceniu zdrowego wyglądu rąk, twarzy, dekoltu oraz szyi, z pewnością warto rozważyć zabieg jakim jest karboksyterapia.
Działanie tej metody terapeutycznej jest doceniane również przez osoby, które chcą zahamować wypadanie włosów.
Karboksyterapia – na czym polega?
Na czym właściwie polega karboksyterapia? Zabieg bazuje na właściwościach dwutlenku węgla, który działa bardzo korzystnie na komórki tłuszczowe w naszym ciele. Mówiąc najprościej – medyczny dwutlenek węgla zostaje aplikowany pod skórę powodując rozpuszczanie się komórek tłuszczowych. W efekcie, zwiększają się możliwości drenażu limfatycznego, zmniejsza się ilość toksyn, a skóra odzyskuje napięcie.
Karboksyterapia – wskazania
Skoro już wiemy na czym polega karboksyterapia, warto zorientować się czy jest to odpowiedni zabieg dla nas. Terapia dwutlenkiem węgla wykazuje korzystne działanie na twarz oraz ciało i może być stosowana do:
- redukcji cellulitu i rozstępów,
- likwidowania miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej,
- redukcji wypadania włosów,
- Redukcji cieni pod oczami,
- Profilaktyki w zakresie starzenia się skóry,
- Przywracania skórze właściwego napięcia.
Karboksyterapia – czy działa?
Zastanawiasz się jak skuteczny jest zabieg? Karboksyterapia działa dwufazowo:
- Bioechemicznie – pozwala rozszerzyć zwężone naczynia krwionośne oraz wspomaga powstawanie nowych. Dotlenienie obszarów zabiegowych wspomaga regenerację i decyduje o tym, że karboksyterapia oczu (redukcja cieni) czy też karboksyterapia twarzy daje widoczny gołym okiem efekt wygładzenia i ujędrnienia skóry.
- Mechanicznie – przekształcenie dwutlenku węgla w kwas węglowy pozwala na rozbijanie komórek tłuszczowych, a tym samym pozbycie się jego nadmiernej ilości z pożądanych miejsc. To właśnie dlatego karboksyterapia na cellulit jest tak skuteczna.
Czy skuteczność karboksyterapii idzie w parze z bezpieczeństwem?
Jeśli zadajesz sobie pytanie czy karboksyterapia jest bezpieczna, wiedz że jest to zabieg bazujący na dwutlenku węgla, który występuje w naszych organizmach naturalnie. Oczywiście przed podjęciem decyzji o zabiegu upewnijmy się, że wybrana Klinika dysponuje odpowiednim sprzętem oraz wykwalifikowanym zespołem. W takim przypadku nie ma ryzyka, że karboksyterapia na brzuch czy karboksyterapia na cienie pod oczami przebiegnie niepomyślnie.
Warto jednak pamiętać, że pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa zabiegu nie wszyscy mogą skorzystać z zalet, które skrywa karboksyterapia. Przeciwwskazania ogólne do zabiegu obejmują:
- niewyleczone choroby spowodowane działaniem bakterii, grzybów, wirusów lub pasożytów,
- ogniska zapalne skóry,
- ciążę, czas karmienie piersią,
- niewydolność organów (serce, płuca, nerki, wątroba),
- przebyty zawał lub udar,
- przeszczep narządu bądź jego usunięcie,
- choroby krwi, choroby nowotworowe, choroby naczyń obwodowych,
- zapalenie stawów,
- cukrzycę, nadciśnienie,
- epilepsję,
- zażywanie niektórych lekarstw.
Warto także wskazać czynniki miejscowe uniemożliwiające zabieg karboksyterapii. Przeciwwskazania dotyczą najczęściej:
- karboksyterapia brzucha – nie jest możliwa jeśli pacjent jest w trakcie miesiączki lub choruje na endometriozę,
- karboksyterapia na uda/kończyn dolnych – nie jest możliwa jeśli pacjent boryka się z żylakami,
- miejsc, w których znajdują się wypełniacze tkanek miękkich, nici czy toksyna botulinowa,
Karboksyterapia – skutki uboczne
Zabiegi wykonywane przez doświadczony personel, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu w dużym stopniu minimalizują zdarzenia niepożądane, które może wywoływać karboksyterapia. Opuchlizna po zabiegu jest naturalna i przyjmuje najczęściej postać różnej wielkości wybroczyn oraz siniaków. Jeśli planujesz ważne wyjście tuż po zabiegu, karboksyterapia na twarz nie jest wskazana. Pacjenci zazwyczaj nie odczuwają dużego bólu podczas zabiegu, co pozwala na wysunięcie tezy, że nie jest to zabieg, którego należy się obawiać. Odczucia bólowe są minimalizowane dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu podgrzewającego gaz, jednak każdy Pacjent może reagować na nie inaczej. Obrzęk po zabiegu oraz dyskomfort wynikający z nakłucia i podania gazu należą do najczęstszych powodów do niepokoju Pacjentów, których interesuje karboksyterapia. Powikłania są jednak minimalne i nie powinny stanowić kłopotu dla większości osób.
Czy decydując się na karboksyterapię należy się specjalnie przygotować?
Można wyróżnić kilka aspektów, o których powinni pamiętać Pacjenci decydujący się na zabieg. Karboksyterapia wymaga:
- nieprzyjmowania środków obniżających krzepliwość krwi (aspiryna) na dwa dni przed zabiegiem,
- niepodejmowanie aktywności fizycznej w dniu zabiegu,
- niespożywanie alkoholu na dzień przed zabiegiem.
Czas trwania zabiegu karboksyterapii
Ile czasu wymaga pojedyncza karboksyterapia? Zabieg przeprowadzany na dużej powierzchni z pewnością będzie dłuższy. Najwięcej czasu zajmuje karboksyterapia uda, szyi oraz twarzy (około pół godziny), a najmniej karboksyterapia podbródka, dłoni oraz karboksyterapia – okolice oczu (od 5 do 10 minut).
Częstotliwość wykonywania zabiegów karboksyterapii
Ilość wizyt w Klinice zależy w dużej mierze od efektów, które ma zapewnić nam karboksyterapia. Ile zabiegów potrzeba w większości przypadków? Minimalna liczba to 6, lecz oczywiście redukcja większych ilości tkanki tłuszczowej wymaga częstszej aplikacji dwutlenku węgla. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i predyspozycji Pacjenta. Te ustalane są już podczas pierwszej wizyty, co pozwala łatwo oszacować kiedy w pełni zauważymy korzyści, które daje karboksyterapia. Jak często należy odwiedzać specjalistę? Zanim odpowiemy na to pytanie warto wiedzieć, że zabiegi powinny być wykonywane systematycznie (co 4/5 dni). Tylko w poniższych przypadkach należy poczekać nieco dłużej na kolejny zabieg:
-
- Karboksyterapia na cellulit – kiedy pacjent boryka się ze skórką pomarańczową rekomenduje się wykonywanie jednego zabiegu na tydzień,
- Karboksyterapia rozstępy – częstotliwość ustalana indywidualnie
- Karboksyterapia na twarz – efekty (podobnie jak przy rewitalizacji szyi, dekoltu i dłoni) będą lepsze przy mniejszej częstotliwości zabiegów.
Czy zabieg karboksyterapii można przeprowadzić w kilku miejscach podczas jednej wizyty?
Z uwagi na ograniczoną liczbę gazu, którą można zaaplikować podczas jednej sesji obiegowej nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy jednak od powierzchni, która ma zostać objęta karboksyterapią.
Karboksyterapia – jak długo utrzymują się efekty?
Istotną rolę gra tutaj cel, w którym wykonywana jest karboksyterapia. Rozstępy są redukowane trwale, jednak w przypadku cellulitu rezultaty zależą również od codziennych przyzwyczajeń Pacjenta i przestrzegania zaleceń lekarza. Jeśli zaplanowane zabiegi nie przyniosą pożądanych rezultatów, wówczas można dokonać serii tzw. zabiegów przypominających.
Karboksyterapia, a inne zabiegi
Nie warto wykonywać karboksyterapii lub innego zabiegu na tę samą partię ciała podczas jednej wizyty. Prowadzi to do mniej satysfakcjonujących rezultatów, które może przynieść sama karboksyterapia. Efekty jednak można wzmocnić stosując terapie łączone – karboksyterapia plus inny zabieg realizowane w różne dni.
O czym pamiętać po zabiegu karboksyterapii?
Powrót do codziennych aktywności jest możliwy od razu po zakończeniu zabiegu. Warto jednak pamiętać o poniższych zaleceniach pozabiegowych:
-
-
- Unikanie ćwiczeń fizycznych w dniu zabiegu,
- Niespożywanie alkoholu w dniu zabiegu,
- Niekorzystanie z basenów/saun do momentu zagojenia się nakłuć,
Karboksyterapia w leczeniu łuszczycy
Stosunkowo niedawno karboksyterapia stała się również świetnym sposobem na walkę z łuszczycą. Wzbudzanie kontrolowanych stanów zapalnych skóry poprzez iniekcję dwutlenku węgla pozwala na jej całkowitą przebudowę i w efekcie redukcję niepożądanych zmian skórnych. Nieprawidłowe lub nadmierne rogowacenie naskórka to problem, który dotyczy 2% ogółu populacji. Jeśli należysz do grona osób zmagających się z chorobą, z pewnością warto żebyś wiedział jakie efekty daje karboksyterapia w leczeniu łuszczycy. Choć zabieg redukuje zmiany jedynie objawowo, pozwala uzyskać satysfakcjonujące pacjentów rezultaty.
Redukcja ilości, grubości oraz wielkości płytek łuszczycowych to tylko jeden z aspektów, który gwarantuje zabieg. Karboksyterapia w leczeniu łuszczycy zmniejsza również zaczerwienienie i świąd. Iniekcję dwutlenku węgla wykonuje się zazwyczaj w okolicy kolan, na łokciach, dłoniach, twarzy oraz plecach. W przypadku łuszczycy wskazana jest także karboksyterapia głowy, gdyż przyczynia się ona do zmniejszenia wypadania włosów.
Już po kilku wizytach w Gabinecie pacjent jest w stanie zauważyć efekty, które zapewnia karboksyterapia. Ile razy należy udać się zabieg? Cała seria składa się z 16-20 zabiegów wykonywanych w coraz większych odstępach czasu. Karboksyterapia w leczeniu łuszczycy skutecznie redukuje objawy choroby co wpływa pozytywnie na pewność siebie, samopoczucie i komfort życia pacjentów.