Masaż limfatyczny (zwany też drenażem limfatycznym) to zabieg, który poza efektami estetycznymi, ma także pozytywny wpływ na zdrowie. Jeśli zastanawiasz się na czym polega ten rodzaj masażu oraz kiedy warto go wykonać przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!
Masaż limfatyczny ma na celu udrożnienie przepływu limfy w organizmie. Polega na przepchnięciu za pomocą specjalnych ruchów zaległej limfy w kierunku węzłów chłonnych. Pobudzenie krążenia krwi i limfy masażem ma pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu, między innymi poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Na czym polega masaż limfatyczny?
Masaż limfatyczny polega na uciskaniu poszczególnych części ciała specjalną techniką i w określonym kierunku. Specjalne ruchy stosowane przez masażystów podczas drenażu limfatycznego przepychają i pobudzają limfę do sprawnego krążenia. Masaż ten wykonywany jest wolno i z umiarkowaną siłą, ponieważ naczynia limfatyczne umiejscowione są płytko pod skórą. Drenaż wykonywany jest w okolicy węzłów chłonnych, ale nie bezpośrednio na nich. Ze względu na specyfikę tego masażu konieczne jest, aby wykonywał go specjalista, gdyż wymaga znajomości odpowiedniej techniki oraz funkcjonowania układu limfatycznego. Partie ciała, które można poddać masażowi limfatycznemu to twarz, nogi, klatka piersiowa, brzuch oraz kark.
Masaż limfatyczny – zastosowanie
Masaż limfatyczny cechuje się różnym zastosowaniem, z tego względu nie tylko zwalcza problem z powodu którego jest wykonywany, ale wpływa pozytywnie na zdrowie całego organizmu i lepsze samopoczucie. Zalecenia do wykonania masażu limfatycznego to m.in.:
- opuchlizna kończyn dolnych
- żylaki nóg
- niewydolność żylna
- otyłość
- cellulit
- zwyrodnienie stawów
- neuropatie
- choroba niedokrwienna kończyn dolnych
Masaż limfatyczny to skuteczny zabieg, który poprawia krążenie, pomaga usuwać z organizmu zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny, uelastycznia i ujędrnia skórę, a także poprawia samopoczucie pacjenta.
Przeciwwskazania do masażu limfatycznego
Przed wykonaniem masażu limfatycznego warto skonsultować się z lekarzem. Do ogólnie przyjętych przeciwwskazań zalicza się:
- padaczka
- obrzęk płuc
- ciąża
- rozrusznik serca
- niewydolność nerek
- niewydolność wątroby
- jaskra
- gorączka