Śluz ślimaka to jeden z najbardziej lubianych składników kosmetyków wielu kobiet i nie tylko na całym świecie. Dlaczego tak się stało i co takiego zawiera w sobie substancja wytwarzana przez ślimaki, że zawładnęła kosmetologią? Zapraszamy do lektury artykułu!
Historia śluzu ślimaka w pielęgnacji skóry
Według historycznych źródeł śluz ślimaka wykorzystywany był już w starożytnej Grecji do leczenia i pielęgnacji skóry. Jednak poważne badania nad właściwościami tej substancji zaczęły się w latach 80. XX wieku. Stało się to za sprawą farmera z Chile, który miał stałą styczność ze ślimakami z gatunku Helix Aspersa Muller (wg niektórych źródeł prowadził on hodowlę tych ślimaków). Pomimo ciężkiej pracy na farmie, zarówno dłonie mężczyzny, jak i jego syna były gładkie i miękkie. Sprawą zainteresował się najstarszy syn właściciela farmy – lekarz- gdy stare blizny na dłoniach brata w wyniku stałego kontaktu ze ślimakami zaczęły znikać. Wydarzenia te dały początek badaniom, które udowodniły korzystne dla ludzkiej skóry właściwości śluzu ślimaków.
Standaryzowany ekstrakt ze śluzu ślimaka został w 2006 roku wpisany do rejestrów Międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetyków (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, w skrócie INCI).
Jak pozyskiwany jest śluz ślimaka?
Pozyskiwanie śluzu ślimaka odbywa się w ramach profesjonalnych hodowli, wyłącznie od zdrowych mięczaków. Proces pozyskiwania śluzu trwa kilka dni i polega na oczyszczaniu ich z wytworzonego śluzu. Z jednego ślimaka pozyskuje się jednorazowo nie więcej niż łyżeczkę śluzu. Po pozyskaniu wraca on do hodowli na minimum 2 tygodnie, by się zregenerować. Zebrany śluz jest oczyszczany i poddawany skomplikowanej obróbce, tak by spełniał wszystkie standardy jakości.
Właściwości śluza ślimaka
nawilża i ujędrnia
wspomaga regenerację skóry
przyśpiesza gojenie się ran
pomaga w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego
wygładza blizny i rozstępy
działa przeciwzmarszczkowo
spowalnia proces starzenia się skóry
pomaga w leczeniu żylaków
Składniki śluzu ślimaka
Spektakularne działanie śluzu ślimaka ma swoje źródło w jego składzie. Śluz ślimaka zawiera wiele cennych substancji, które świetnie działają na skórę. Są to m.in.:
Alantoina – ma działanie silnie nawilżające, kojące, przeciwzapalne. Pomaga skórze w regeneracji i łagodzi podrażnienia.
Kwas glikolowy – to dzięki niemu proces starzenia się skóry zwalnia. Odświeża, wygładza i regeneruje skórę.
Elastyna i kolagen – odpowiadają za elastyczność i jędrność skóry. Z wiekiem produkcja tych substancji w organizmie słabnie, czego wynikiem są powstające zmarszczki.
Witaminy A, C i E – odżywiają skórę, rozjaśniają przebarwienia.
Podsumowanie
Śluz ślimaka jest niewątpliwie bardzo wartościową substancją, przynoszącą ogromne korzyści ludzkiej skórze. Decydując się na zakup kosmetyków zawierających ten składnik, należy być jednak uważnym. Bardzo często kosmetyki zawierają jedynie śladowe ilości śluzu ślimaka. Chcąc korzystać z wysokiej jakości produktów, musimy być przygotowani na wysokie ceny takich kosmetyków. Śluz ślimaka jest substancją na tyle cenną, że trzeba za nią odpowiednio dużo zapłacić.