Rozstępy to przypadłość, która wbrew pozorom dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Jest to powszechny problem skórny, który może dotyczyć różnych partii ciała. Czy można zapobiegać powstawaniu rozstępów? Jak je leczyć, kiedy już się pojawią? Odpowiedź w artykule!
Czym są rozstępy i dlaczego powstają?
Można wyróżnić kilka faz powstawania rozstępów, co jest powiązane ze zmianą ich wyglądu. Początkowo rozstępy mają purpurowy, czerwony lub siny/fioletowy kolor. Z czasem bledną, zostawiając na skórze jasne ślady, o charakterystycznym wyglądzie pasków lub sieci pasków. Powstają z powodu długotrwałego rozciągnięcia skóry, które przyczynia się do przeciążenia i rozpadu włókien kolagenowych i elastynowych. Chociaż nie są niebezpieczne dla zdrowia i stanowią powszechną przypadłość, spędzają sen z powiek wielu osobom ze względów estetycznych. Rozstępy nie dotyczą jedynie dorosłych. Pierwsze rozstępy mogą pojawić się już w okresie dojrzewania zarówno u dziewcząt, jak i chłopców.
Można wyróżnić wiele powodów powstawania rozstępów, a wśród nich najpopularniejszymi są:
- ciąża
- intensywny wzrost wagi lub znaczna utrata wagi
- faza intensywnego wzrostu
- ćwiczenia fizyczne powodujące przyrost mięśni
Na to, w jakim miejscu pojawiają się rozstępy ma wpływ przyczyna ich powstania. Najpopularniejszymi miejscami powstawania rozstępów są:
- brzuch
- pośladki
- uda
- dolna partia pleców
- piersi
- ramiona
Czy można zapobiec powstawaniu rozstępów?
Nie ma w 100% skutecznego przepisu na brak rozstępów.Warto jednak stosować się do pewnych zaleceń, które pomogą zminimalizować szansę na ich powstanie. Do ogólnych rad, dobrych dla każdego, kto obawia się rozstępów zalicza się:
- stosowanie codziennej diety bogatej w witaminy A, E, C, B5 oraz krzem i cynk
- nawilżanie skóry
- odpowiednia aktywność fizyczna
- masaże
- peelingi
- nawadnianie organizmu
Usuwanie rozstępów
Najbardziej skuteczne usuwanie rozstępów możliwe jest w początkowej fazie ich powstawania, kiedy mają czerwony/fioletowy kolor. Białe rozstępy są trudne do usunięcia. By pozbyć się rozstępów w tej fazie, konieczna będzie pomoc lekarza medycyny estetycznej. Specjalistyczne zabiegi pozwalają na skuteczne usunięcie nawet „starych” rozstępów. Do najskuteczniejszych zabiegów usuwania rozstępów zalicza się m.in.:
- laserowe usuwanie rozstępów
- terapia osoczem bogatopłytkowym
- mikrodermabrazja
- lipotransfer, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej
- peelingi chemiczne