Medycyna estetyczna to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Dzięki temu możemy korzystać z coraz nowszych, skuteczniejszych i przede wszystkim bezpieczniejszych rozwiązań. Kriolipoliza to właśnie jeden z tych zabiegów – jego efekty są zdumiewające, a przebieg nieinwazyjny. Sprawdź, co możesz zyskać dzięki kriolipolizie!
Kriolipoliza to zabieg medycyny estetycznej mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej za pomocą działania niskiej temperatury na wybrane partie ciała. Wieloletnie badania lekarzy nad tym zagadnieniem udowodniły, że komórki tkanki tłuszczowej są dużo bardziej podatne na działanie niskich temperatur, niż inne komórki w ludzkim ciele. W skutek chłodzenia danej partii ciała, podskórne komórki tłuszczowe ulegają rozpadowi (tzw. lipoza), a następnie są wydalane z organizmu w naturalnym procesie metabolicznym.
W zależności od grubości tkanki tłuszczowej w danym obszarze, lekarz dobiera odpowiednio czas trwania zabiegu oraz temperaturę.
Kriolipoliza – kiedy warto się zdecydować na ten zabieg?
Zabiegi kriolipolizy są polecane osobom, które nie osiągnęły oczekiwanych rezultatów podczas stosowania diety oraz ćwiczeń. Są skierowane również do osób, które z różnych względów nie mogą stosować diety czy ćwiczeń lub chcą osiągnąć widoczne efekty redukcji tkanki tłuszczowej w stosunkowo krótkim czasie.
Kriolipoliza może być stosowana na wiele różnych obszarów ciała, na przykład:
- brzuch (przednia część)
- brzuch („boczki”)
- biodra
- uda
- łydki
- pośladki
- plecy
- ramiona
Kriolipoliza – efekty
Całkowite efekty zabiegu kriolipolizy są widoczne po około 1 – 2 miesiącach, kiedy to pozostałości rozłożonych komórek tłuszczowych zostaną w całości wydalone z organizmu. Proces ten jest stopniowy, dlatego od momentu wykonania zabiegu, z tygodnia na tydzień pacjent obserwuje coraz większe efekty – zmniejszanie ilości tkanki tłuszczowej. Zabieg kriolipolizy redukuje od 25 – 40% objętości tkanki tłuszczowej, może być powtórzony w odstępie około 6 tygodni, jeśli lekarz stwierdzi taką konieczność. Efekty kriolipolizy są trwałe, jeśli pacjent po zabiegu będzie utrzymywał zdrowy tryb życia, tak jak w przypadku utrzymania efektów naturalnej redukcji tkanki tłuszczowej.
Przed, w trakcie i po – czy kriolipoliza wymaga specjalnego przygotowania?
Przed zabiegiem:
- zabieg kriolipolizy nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta
- zaleca się, aby 24 godziny przed zabiegiem wypić przynajmniej 2 litry wody
W trakcie zabiegu:
- kriolipoliza jest zabiegiem nieinwazyjnym, bezbolesnym oraz bezpiecznym
- na początku zabiegu pacjent może odczuwać delikatne napięcie skóry spowodowane zassaniem próżniowym w obszarze poddawanym kriolipolizie
- miejscowe uczucie intensywnego chłodzenia, odczuwalne w pierwszych minutach zabiegu
Po zabiegu:
- do 24 godzin po zabiegu spożywać lekkie pokarmy
- nawadniać organizm, ok. 1,5 – 2 litrów wody
- do kilku godzin po zabiegu na skórze może utrzymywać się zaczerwienienie w miejscu, które było poddane zabiegowi
- do kilku dni po zabiegu może występować uczucie podobne do zakwasów
Kriolipoliza – przeciwwskazania
Chęć poddania się zabiegowi powinna być każdorazowo skonsultowana z lekarzem, by mógł stwierdzić, czy nasz stan zdrowia na to pozwala. Są jednak ogólne przypadłości i specyficzne okoliczności, kiedy zabieg kriolipolizy jest niewskazany. Należą do nich m.in.:
- ciąża i okres karmienia piersią
- cukrzyca
- choroby nerek i wątroby
- rozrusznik serca
- choroby nowotworowe
- zaburzenia krążenia i krzepliwości krwi
- skłonność do uszkadzania antyciał w niskich temperaturach (krioglobulinemia)
- choroba Raynaud
Pamiętaj, że kluczem do osiągnięcia oczekiwanych efektów zabiegu oraz jego bezpiecznego przebiegu jest wybór odpowiedniego miejsca oraz lekarza. Tylko specjalista, który ma odpowiednie kompetencje do wykonywania danych zabiegów, będzie gwarancją zadowolenia i bezpieczeństwa.