Pn, Śr 9:00 - 16:00  |  Wt, Czw, Pt 9:00 - 18:00

Cellulit - jakie są przyczyny powstawania lipodystrofii?

2017-09-11 09:29 PCME

cellulit na skórze skórka pomarańczowa

Cellulit to problem, który dotyczy wielu kobiet w różnych grupach wiekowych. Mogą się z nim zmagać zarówno kobiety dojrzałe, jak i bardzo młode dziewczyny. Często jest powodem kompleksów, dlatego warto wiedzieć skąd bierze się ten problem.  Jakie są przyczyny jego powstawania i czy można zrobić coś, by ryzyko pojawienia się cellulitu było mniejsze? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Lipodystrofia - potocznie nazywana cellulitem czy skórką pomarańczową- to problem zdecydowanej większości kobiet na całym świecie. Dotyczy nawet osób młodych i o prawidłowej masie ciała. Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które powoduje, że skóra staje się nierówna, powstają na niej widoczne zgrubienia, czego efektem jest jej nieestetyczny wygląd. 

Cellulit - przyczyny powstawania lipodystrofii 

Cellulit może kojarzyć nam się jako efekt niezdrowego trybu życia czy braku aktywności fizycznej. I słusznie, gdyż te czynniki często są powodem powstawania cellulitu. Ale nie tylko. Skąd bierze się u osób, które mają prawidłową masę ciała, dbają o zdrowie, a często nawet uprawiają sport? Oto niektóre z przyczyn powstawania lipodystrofii: 

  • Zaburzenia hormonalne -Powstawanie cellulitu jest powiązane z estrogenami, które mają wpływ na stan tkanek skóry oraz jej budowę. Dlatego, gdy jego produkcja jest zaburzona, skóra wykazuje skłonność do lipodystrofii. Okresy w życiu kobiety, gdy mogą wystąpić tego rodzaju zaburzenia hormonalne to m.in. ciąża i okres karmienia piersią, menopauza czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  • Niewystarczające nawodnienie organizmu - Picie odpowiedniej ilości wody (minimum 1,5 litra dziennie) jest bardzo ważne, ponieważ po pierwsze pomaga oczyszczać organizm z toksyn, a także poprawia elastyczność skóry.
  • Brak ruchu - Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej to częsty powód pojawienia się cellulitu.  Dlaczego? Ponieważ brak ruchu sprawia, że nasz układ krążenia zaczyna gorzej hamburger i frytki fastfoodfunkcjonować, a także jesteśmy narażeni na odkładanie się zbędnych kilogramów. 
  • Otyłość - Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, który powoduje m.in. zaburzenia metabolizmu.
  • Zła dieta - Spożywanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczów i węglowodanów, czyli np. słodyczy i fastfoodów prawie zawsze idzie w parze z powstawaniem cellulitu.
  • Zaburzenia krążenia - Mogą być spowodowane otyłością lub siedzącym trybem życia, ale nie tylko. Może to być powiązane również i inną chorobą. 

Czy można robić coś, by cellulit nam nie zagrażał? 

Nie ma złotej recepty, dzięki której zyskamy stuprocentową pewność, że cellulit nie pojawi się na naszej skórze. Jest jednak kilka sposobów na to, aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. jogging picie wody 

  • Pij zalecaną ilość wody dziennie, by odpowiednio nawadniać swój organizm. 
  • Uprawiaj sport (nie musisz od razu biegać czy jeździć długie trasy na rowerze, zwykły spacer jest również bardzo dobry dla naszego organizmu).
  • Odpowiednia dieta, bogata w składniki poprawiające ukrwienie organizmu oraz wspomagające przemianę materii. Produkty, które są wskazane to na przykład: brokuły, buraki, koper włoski, zielona herbata, kiełki fasoli, banany czy kurkuma. 
  • Stosuj peelingi - możesz poprawić w ten sposób krążenie w okolicach ud czy brzucha. 
  • Masuj skórę. Jeśli nie masz silnie widocznego cellulitu, taki masaż skóry możesz wykonać nawet samodzielnie - jednym ze sposobów jest ugniatanie skóry. 
  • Ogranicz picie kawy i palenie papierosów - szkodliwe substancje pochodzące z używek pogarszają znacznie kondycję organizmu. Ponadto palenie może zaburzać pracę układu krwionośnego, a co za tym idzie powodować zakrzepy i obrzęki. 

Sprawdź jak zwalczyć CELLULIT w PCME!



Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy