Poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

Cera naczynkowa - charakterystyka i pielęgnacja

2017-07-10 08:36 PCME

cera naczynkowa twarz młoda kobieta

Wiele kobiet marzy o pięknej i nieskazitelnej cerze. Niestety, szczęśliwych posiadaczek takiej skóry jest bardzo mało. Większość z nas zmaga się z mniejszymi lub większymi problemami skórnymi. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio rozpoznać swój rodzaj cery i dobrać do niego odpowiednią pielęgnację. Jednym z najbardziej wymagających rodzajów jest cera naczynkowa. Czym się charakteryzuje i jak o nią dbać? Odpowiedź w dzisiejszym artykule. 

Wrażliwa, delikatna i cienka skóra - to cechy cery naczynkowej. Tak samo jak duża wrażliwość na zmiany temperatury. Bardzo ważne jest, aby posiadaczki tego rodzaju cery wiedziały, w jaki sposób o nią dbać. Źle dobrane kosmetyki mogą zaszkodzić skórze, dlatego należy zwracać uwagę na skład kosmetyków.

Cera naczynkowa - charakterystyka

kobieta kremuje twarz cera naczynkowaCera naczynkowa cechuje się tym, że naczynia krwionośne są osadzone pod skórą płycej niż normalnie. To sprawia, że widoczne są na skórze naczynka w postaci tak zwanych pajączków (najczęściej w okolicach nosa, policzków i na brodzie). Początkowo taka skóra wykazuje się dużą skłonnością do powstawania rumieńców, które znikają. Jednak z czasem przestają się wchłaniać, utrwalają się na skórze i zostawiają na niej trwałe ślady.
Ponadto cera naczynkowa bardzo źle reaguje na niskie temperatury, jest nadwrażliwa na kosmetyki, skłonna do podrażnień oraz towarzyszy jej odczucie ściągnięcia i pieczenia. Posiadaczkami cery naczynkowej są najczęściej kobiety.

Teleangiektazje (czyli "pajączki" na skórze będące efektem popękanych naczynek) dzieli się na:

 • pierwotne - czyli takie, na których powstanie nie mamy wpływu (rozwijają się w pewnych okresach życia np. w ciąży lub u osób starszych)
 • wtórne - zależne od działania czynników zewnętrznych (np. intensywne opalanie się, choroby skóry, nieodpowiednio dobrane kosmetyki)

Wśród czynników wewnętrznych wpływających na powstawanie teleangiektazji wyróżnia się na przykład ciążę, nadciśnienie tętnicze, menstruację, stres, zaburzenia hormonalne. Czynniki zewnętrzne to między innymi odmrożenia, gorące kąpiele, opalanie się i korzystanie z solarium, niskie temperatury, wiatr., ostre jedzenie.

Cera naczynkowa - pielęgnacja

Cerę naczynkową należy traktować jako niezwykle wrażliwą i delikatną. Należy stosować kremy ochronne z filtrem, myć twarz letnią wodą, nie używać peelingów, nawilżać skórę, ograniczyć ostre potrawy i alkohol. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich kosmetyków.
Jeśli posiadasz cerę naczynkową powinnaś unikać w kosmetykach składników takich  jak:

 • alkohol
 • mięta
 • eukaliptus
 • mentol
 • sztuczne barwniki

Składniki, które powinny się znaleźć w Twoich kosmetykach to na przykład:

 • algi morskie
 • żurawina
 • kasztanowiec
 • nagietek
 • siemię lniane
 • skrzyp

Medycyna estetyczna a cera naczynkowa

Dzięki postępowi medycyny (w tym także medycyny estetycznej) istnieje możliwość, aby zwalczyć problem cery naczynkowej. Popularnymi zabiegami stosowanymi przy tej przypadłości jest na przykład laserowe zamykanie naczynekjonoforeza, ultradźwięki, galwanizacja czy zabiegi kojące.

Jeśli zauważyłaś u siebie problem cery naczynkowej, zgłoś się do dermatologa. Cera naczynkowa to nie tylko problem związany z estetycznym wyglądem, może przyczynić się także do powstania trądziku różowatego.

Więcej informacji o tym rodzaju trądziku znajdziesz na naszym blogu. Sprawdź czym jest trądzik różowaty i jak z nim walczyć.Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy