Ciąża to okres, który wprowadza w życie kobiety wiele zmian. Są to również zmiany związane z wyglądem. Ciało po ciąży może wyglądać inaczej niż przed, co jest bardzo często dużym zmartwieniem wielu kobiet. Jak poradzić sobie ze zmianami, które zaszły w ciele kobiety po ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Okres ciąży to czas ogromu zmian, jakie zachodzą również wewnątrz organizmu. Organizm kobiety funkcjonuje wtedy inaczej. Zmiany dotyczą m.in. układu hormonalnego – w czasie ciąży zmienia się skład oraz stężenie produkowanych hormonów w organizmie kobiety, pojawiają się także nowe hormony produkowane przez płód i łożysko. Inne znaczące zmiany zachodzą w układzie krążenia – zwiększenia się objętości krwi krążącej w organizmie nawet o 50%, natomiast masa erytrocytarna (czyli czerwone krwinki) o ok 20%.
Ciało po ciąży – co może się zmienić?
Na wstępie należy zaznaczyć, że organizm każdej kobiety jest inny i to od indywidualnych uwarunkowań będzie zależało to, jakie zmiany w wyglądzie będę zauważalne po ciąży. U jednej
kobiety nie pojawią się ani rozstępy ani cellulit, a inna mimo stosowania kremów i balsamów będzie się z nimi zmagać. Do najpopularniejszych zmian, jakie przechodzi ciało po ciąży można zaliczyć:
• Popękane naczynka na twarzy – są one najczęściej następstwem wysiłku, jakim jest poród. Najczęściej znikają samoczynnie.
• Nadmiar skóry na brzuchu – która mogła nie wrócić do poprzedniego stanu z powodu zbyt małej elastyczności. Na to, w jakim stanie będzie skóra na brzuchu po porodzie ma wpływ między innymi wiek, stan skóry przed porodem, predyspozycje genetyczne oraz to czy mięśnie brzucha były ćwiczone.
• Zmiana rozmiaru piersi – to często bywa dla kobiet pozytywnym aspektem zmian jakie przechodzi ciało po ciąży. Jednak, aby móc cieszyć się ładnym biustem po ciąży i po okresie karmienia, warto stosować odpowiednie kremy czy ćwiczenia oraz nosić dobrze dobrane biustonosze.
• Żylaki na nogach – niestety często pojawiają się już w trakcie ciąży, są spowodowane dodatkowym ciężarem, którym są obciążone nogi. Warto zadbać o ich wyleczenie nie tylko z aspektów estetycznych, lecz przede wszystkim zdrowotnych.
• Rozstępy na brzuchu, biodrach i udach – jeśli wystąpią, mogą być spowodowane niewystarczającą elastycznością skóry.
Ciało po ciąży – sposoby na poprawę kondycji ciała
Jak wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego w czasie ciąży warto pomyśleć o swoim ciele i wprowadzić w swoje życie kilka zasad, które mogą pomóc zminimalizować niepożądane zmiany w ciele. Pomocne mogą być m.in.:
• Odpowiednia dieta – jak wiadomo, dieta kobiet w ciąży musi być wzbogacona o odpowiednie składniki, które są szczególnie ważne dla dziecka. Warto jednak pamiętać, by nie przejadać się oraz nie objadać się słodyczami. Zachcianki są oczywiście normalne, jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek.
• Ćwiczenia – Jeśli czujesz się na siłach oraz nie ma przeciwwskazań lekarza, warto zadbać o dawkę aktywności fizycznej w czasie ciąży. Jest wiele różnych form ćwiczeń dedykowanych ciężarnym kobietom.
• Stosowanie balsamów i kremów na rozstępy – aktualnie na rynku są dostępne całe linie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała w czasie ciąży. Stosowanie ich od początku ciąży może pomóc uniknąć problemów z rozstępami.
Jeśli metody zapobiegania zmianom nie przyniosły oczekiwanych efektów lub z jakichś powodów nie było możliwe, by je stosować, do dyspozycji kobiet są także liczne zabiegi medycyny estetycznej. Do takich zabiegów zaliczają się na przykład:
• Dermabrazja – skuteczna w zwalczaniu rozstępów, nawet tych bardzo głębokich.
• Laseroterapia – laserowe usuwanie blizn i rozstępów pomoże to najskuteczniejsza metoda na rozstępy. Dzięki terapii laserowej można pozbyć się także blizny po cesarskim cięciu.
• Mezoterapia igłowa – jeśli głównym problemem po ciąży jest cellulit, to mezoterapia jest idealnym zabiegiem.
• Przeszczep tkanki tłuszczowej (lipotransfer) – to innowacyjna metoda, która polega na wypełnieniu pożądanego miejsca (np. piersi) własnym tłuszczem pacjenta pobranym z miejsca, gdzie jest jego nadmiar. Dzięki temu pacjent zyskuje np. liposukcję brzucha i wypełnienie piersi.
Jak widać istnieje kilka metod, by pomóc ciału kobiety wrócić do formy sprzed ciąży. Jednak czy to konieczne? Oczywiście, że nie. Każdy powinien przede wszystkim czuć się dobrze w swoim ciele i tym motywować swoje decyzje. Pamiętajmy, że gusta są różne i na przykład są kobiety które uważają, że rozstępy są piękne oraz stanowią naturalną ozdobę skóry i swego rodzaju „pamiątkę” po tym wyjątkowym okresie, jakim była ciąża. Dlatego decyzja o podjęciu wspomnianych w artykule kroków jest indywidualną kwestią każdej kobiety. Warto pamiętać, że zmiany, jakich doświadcza kobiece ciało po ciąży są czymś zupełnie naturalnym i dotyczą większości kobiet na całym świecie.