Poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

Ciało po ciąży - jakie zmiany mogą zajść w ciele kobiety?

2017-09-25 11:32 PCME

ciało po ciąży kobieta brzuch

Ciąża to okres, który wprowadza w życie kobiety wiele zmian. Są to również zmiany związane z wyglądem. Ciało po ciąży może wyglądać inaczej niż przed, co jest bardzo często dużym zmartwieniem wielu kobiet. Jak poradzić sobie ze zmianami, które zaszły w ciele kobiety po ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Okres ciąży to czas ogromu zmian, jakie zachodzą również wewnątrz organizmu. Organizm kobiety funkcjonuje wtedy inaczej. Zmiany dotyczą m.in. układu hormonalnego - w czasie ciąży zmienia się skład oraz stężenie produkowanych hormonów w organizmie kobiety, pojawiają się także nowe hormony produkowane przez płód i łożysko. Inne znaczące zmiany zachodzą w układzie krążenia - zwiększenia się objętości krwi krążącej w organizmie nawet o 50%, natomiast masa erytrocytarna (czyli czerwone krwinki) o ok 20%.

Ciało po ciąży - co może się zmienić?

Na wstępie należy zaznaczyć, że organizm każdej kobiety jest inny i to od indywidualnych uwarunkowań będzie zależało to, jakie zmiany w wyglądzie będę zauważalne po ciąży. U jednej
kobiety nie pojawią się ani rozstępy ani cellulit, a inna mimo stosowania kremów i balsamów będzie się z nimi zmagać. Do najpopularniejszych zmian, jakie przechodzi ciało po ciąży można zaliczyć:
• Popękane naczynka na twarzy - są one najczęściej następstwem wysiłku, jakim jest poród. Najczęściej znikają samoczynnie.
• Nadmiar skóry na brzuchu - która mogła nie wrócić do poprzedniego stanu z powodu zbyt małej elastyczności. Na to, w jakim stanie będzie skóra na brzuchu po porodzie ma wpływ między innymi wiek, stan skóry przed porodem, predyspozycje genetyczne oraz to czy mięśnie brzucha były ćwiczone.
• Zmiana rozmiaru piersi - to często bywa dla kobiet pozytywnym aspektem zmian jakie przechodzi ciało po ciąży. Jednak, aby móc cieszyć się ładnym biustem po ciąży i po okresie karmienia, warto stosować odpowiednie kremy czy ćwiczenia oraz nosić dobrze dobrane biustonosze.rozstępy po ciąży
• Żylaki na nogach - niestety często pojawiają się już w trakcie ciąży, są spowodowane dodatkowym ciężarem, którym są obciążone nogi. Warto zadbać o ich wyleczenie nie tylko z aspektów estetycznych, lecz przede wszystkim zdrowotnych.
• Rozstępy na brzuchu, biodrach i udach - jeśli wystąpią, mogą być spowodowane niewystarczającą elastycznością skóry.


Ciało po ciąży - sposoby na poprawę kondycji ciała


Jak wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego w czasie ciąży warto pomyśleć o swoim ciele i wprowadzić w swoje życie kilka zasad, które mogą pomóc zminimalizować niepożądane zmiany w ciele. Pomocne mogą być m.in.:

Odpowiednia dieta - jak wiadomo, dieta kobiet w ciąży musi być wzbogacona o odpowiednie składniki, które są szczególnie ważne dla dziecka. Warto jednak pamiętać, by nie przejadać się oraz nie objadać się słodyczami. Zachcianki są oczywiście normalne, jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek.ciało po ciąży dieta
Ćwiczenia - Jeśli czujesz się na siłach oraz nie ma przeciwwskazań lekarza, warto zadbać o dawkę aktywności fizycznej w czasie ciąży. Jest wiele różnych form ćwiczeń dedykowanych ciężarnym kobietom.
Stosowanie balsamów i kremów na rozstępy - aktualnie na rynku są dostępne całe linie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała w czasie ciąży. Stosowanie ich od początku ciąży może pomóc uniknąć problemów z rozstępami.

Jeśli metody zapobiegania zmianom nie przyniosły oczekiwanych efektów lub z jakichś powodów nie było możliwe, by je stosować, do dyspozycji kobiet są także liczne zabiegi medycyny estetycznej. Do takich zabiegów zaliczają się na przykład:

Dermabrazja - skuteczna w zwalczaniu rozstępów, nawet tych bardzo głębokich.
Laseroterapia - laserowe usuwanie blizn i rozstępów pomoże to najskuteczniejsza metoda na rozstępy. Dzięki terapii laserowej można pozbyć się także blizny po cesarskim cięciu.
Mezoterapia igłowa - jeśli głównym problemem po ciąży jest cellulit, to mezoterapia jest idealnym zabiegiem.
Przeszczep tkanki tłuszczowej (lipotransfer) - to innowacyjna metoda, która polega na wypełnieniu pożądanego miejsca (np. piersi) własnym tłuszczem pacjenta pobranym z miejsca, gdzie jest jego nadmiar. Dzięki temu pacjent zyskuje np. liposukcję brzucha i wypełnienie piersi.


Jak widać istnieje kilka metod, by pomóc ciału kobiety wrócić do formy sprzed ciąży. Jednak czy to konieczne? Oczywiście, że nie. Każdy powinien przede wszystkim czuć się dobrze w swoim ciele i tym motywować swoje decyzje. Pamiętajmy, że gusta są różne i na przykład są kobiety które uważają, że rozstępy są piękne oraz stanowią naturalną ozdobę skóry i swego rodzaju"pamiątkę" po tym wyjątkowym okresie, jakim była ciąża. Dlatego decyzja o podjęciu wspomnianych w artykule kroków jest indywidualną kwestią każdej kobiety. Warto pamiętać, że zmiany, jakich doświadcza kobiece ciało po ciąży są czymś zupełnie naturalnym i dotyczą większości kobiet na całym świecie.Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy