Cienie pod oczami to problem, z którym zmaga się wielu ludzi. Przypadłość ta jest najczęściej traktowana jako nieestetyczny defekt, dlatego szukamy sposobów, by się jej pozbyć. W dzisiejszym artykule przedstawimy przyczyny powstawania cieni pod oczami oraz sposoby na ich zlikwidowanie.
Cienie pod oczami – skąd się biorą?
Skóra powiek, pod oczami i wokół oczu jest bardzo cienka – jej grubość to zaledwie 0,5 mm (dla porównania skóra górnej części pleców ma grubość ok 3 mm). Ponadto pod skórą wokół oczu znajduję się wiele naczynek krwionośnych, które mogą być widoczne pod cienką skórą. Z powodu ciągłych ruchów gałek ocznych oraz mrugania skóra w okolicach oczu stale się naciąga, co prowadzi do tego, że wiotczeje, traci elastyczność, staje się jeszcze cieńsza.
Przyczyny powstawania cieni pod oczami możemy podzielić na trzy grupy, pośród których wyróżnia się następujące przyczyny:
Uwarunkowania genetyczne
- U jednych osób sieci naczyń krwionośnych mogą być osadzone płycej niż u innych. Różnica może także dotyczyć grubości skóry w okolicach oczu. Średnia jej grubość to ok. 0,5 mm, jednak w zależności od predyspozycji genetycznych może być ona cieńsza lub grubsza. Te dwa czynniki mają wpływ na występowanie cieni pod oczami. Płytko osadzone naczynka będą bardziej widoczne, szczególnie u osób z jasną cerą, których skóra jest najczęściej cieńsza.
U takich osób cienie pod oczami widoczne są już od dziecka i jest to element ich urody.
Tryb życia
- palenie papierosów
- nieodpowiednia dieta (szczególnie nadmiar soli, która zatrzymuje wodę w organizmie)
- brak odpoczynku i niewystarczająca ilość snu
- wielogodzinne korzystanie z komputera
Choroby
Cienie pod oczami mogą być również objawem towarzyszącym chorobie. Do chorób, których objawem są m. in. cienie pod oczami, zalicza się:
- anemia
- zapalenie błony śluzowej nosa
- alergie (wziewne oraz pokarmowe)
- cukrzyca
- nietolerancja glutenu
Cienie pod oczami – sposoby na zlikwidowanie problemu
Jeśli uważasz, że Twoje cienie pod oczami wynikają z prowadzonego trybu życia, warto wprowadzić kilka zmian w swoje codzienne nawyki, by poprawić zarówno zdrowie, jak i wygląd. Postaraj się spać około 8 godzin, ogranicz używki, zmień swoją dietę. Możesz także zastosować domowe sposoby na pozbycie się ciemnych „podkówek” pod oczami lub skorzystać z pomocy gabinetu medycyny estetycznej, gdzie dzięki skutecznym i profesjonalnym zabiegom poprawisz swój wygląd.
Domowe sposoby na cienie pod oczami:
- Okłady z zielonego ogórka – zawarte w ogórkach przeciwutleniacze i flawonoidy działają kojąco na skórę, zmniejszają obrzęki oraz zaczerwienienia. Najlepiej, by ogórek używany do okładów był chłodny.
- Okłady z ziemniaka – plasterki ziemniaka na obrzęki działają podobnie, jak ogórki. Pamiętaj, aby przed użyciem ziemniaka jako okładu, schłodzić go w lodówce.
- Okłady z czarnej herbaty – czarna herbata działa obkurczająco na naczynia krwionośne, ponadto dzięki zawartości garbników pobudza krążenie krwi. By zrobić okłady z herbaty, zanurz dwie torebki w gorącej wodzie, następnie lekko je odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Gdy będą już miały temperaturę pokojową, połóż je na zamknięte powieki na ok, 20 minut.
- Okłady z rumianku – w przypadku rumianku w torebkach do parzenia, postępujemy tak samo, jak przy okładach z czarnej herbaty.
- Makijaż – jeśli cienie pod oczami są u Ciebie widoczne przez to, że masz jasną karnację i cienką skórę, pomocny może okazać się odpowiedni makijaż. Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje kosmetyków maskujących, dzięki którym ukryjesz podkrążone oczy – np. korektory pod oczy
Zabiegi medycyny estetycznej, dzięki którym skutecznie pożegnasz cienie pod oczami:
- mezoterapia igłowa
- terapia osoczem bogato płytkowym
- kwas hialuronowy
- karboksyterapia
Jeśli uważasz, że cienie pod oczami nie są spowodowane złym trybem życia, a zaobserwowałeś u siebie także inne, niepokojące objawy – zgłoś się do lekarza, gdyż cienie pod oczami mogą być powiązane także z różnymi chorobami.