Pn, Śr 9:00 - 16:00  |  Wt, Czw, Pt 9:00 - 18:00

Czerniak - objawy i leczenie nowotworu skóry

2017-05-08 08:27 PCME

czerniak skóry

Nowotwór to choroba, której ludzie boją się najbardziej. Czerniak skóry to jeden z rodzajów nowotworów skóry, bardzo niebezpieczny, a niestety z roku na rok liczba zachorowań wzrasta. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. 

Czerniak - jak powstaje?

Czerniak powstaje w komórkach zawierających i produkujących melaninę. Za główną przyczynę jego rozwoju uznaje się promieniowanie UV. Dlatego w największej grupie ryzyka znajdują się osoby, które bardzo dużo przebywają na słońcu (np. ze względu na wykonywaną pracę),  stale korzystające z solarium i kąpieli słonecznych bez odpowiedniej ochrony. Większe zagrożenie czerniakiem dotyczy również osób o bardzo jasnej karnacji, gdyż są one bardziej podatne na promienie UV.

Rak skóry - objawy czerniaka

Uważa się, że największe znaczenie w skuteczności leczenia czerniaka ma wczesne rozpoznanie. Dlatego należy wiedzieć, co powinno nas zaniepokoić. Głównym źródłem naszej wiedzy powinna być obserwacja pieprzyków i znamion na skórze. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne zaproponowało algorytm ułatwiający ich kontrolowanie - ABCDE, czyli wytyczne, które powinny zwrócić naszą uwagę.

 

  • A (asymmetry) - asymetria - jeśli nasze znamię zmieniło kształt
  • B (border) - brzeg, granica - jeśli zauważyłeś, że Twoje znamię ma nieregularne, nierówne lub zlewające się ze skórą brzegi
  • C (colour) - kolor - jeśli nowe znamię pojawia się na naszej skórze, a jego kolor jest czarny, ciemnobrązowy lub  niebieskawy albo, gdy istniejące znamię zmienia kolor lub pojawiają się na nim ciemne przebarwienia '
  • D (diameter) - średnica, rozmiar - powiększenie się znamienia lub znamię o średnicy 6 mm i więcej
  • E (evolution) - ewolucja - zmiany dotyczące znamienia, takie jak krwawienie, pojawienie się strupów, swędzenie

Czerniak - leczenie

Pierwszym etapem leczenia jest chirurgiczne wycięcie znamienia z czerniakiem (profilaktycznie wycinany jest wraz ze znamieniem zwykle 1 cm zdrowej skóry wokół zmiany skórnej).
W przypadku, gdy czerniak jest w zaawansowanej fazie, poza leczeniem chirurgicznym stosuje się również chemioterapię oraz radioterapię.
Radioterapię stosuje się także, jeśli z jakichś przyczyn pacjent nie może zostać poddany zabiegowi chirurgicznemu.

Sprawdź - nowotwór skóry leczenie w PCME

Wcześnie wykryty czerniak daje ogromne szanse na wyleczenie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o ochronie skóry, samodzielnym kontrolowaniu jej stanu, a także profilaktycznych konsultacjach z lekarzem.



Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy