Jak powszechnie wiadomo cukier w diecie może mieć negatywny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia. Jest również dużym utrudnieniem dla osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Decydując się na wykluczenie białego cukru z diety, możemy jednak skorzystać z jego zdrowych zamienników. Jakie możliwości mamy do wyboru? Odpowiedź w artykule!
Nadmiar cukru w diecie może być przyczyną różnorakich chorób (m.in. próchnica zębów, nadciśnienie, problemy z krążeniem), jest także głównym powodem nadwagi i otyłości. Znajomość zdrowych zamienników cukru będzie więc pomocna zarówno dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi, jak i dla tych, którzy chcą prowadzić zdrowszy tryb życia czy zrzucić zbędne kilogramy.
Dlaczego cukier szkodzi?
Cukier biały jest najpopularniejszym rodzajem cukru, jakiego używamy. Składa się on przede wszystkim z sacharozy, która po spożyciu przekształca się w naszym organizmie w glukozę oraz fruktozę. Nie bez przyczyny mówi się, że biały cukier to puste kalorie. Dostarcza on bowiem organizmowi jedynie energii, którą dostarczają również inne węglowodany. 100 gram białego cukru to aż ok. 400 kcal.
Zdrowe zamienniki cukru
Osoby, które chcą poprawić jakość swojej diety w trosce o zdrowie czy w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, nie muszą rezygnować z lubianego przez wiele osób słodkiego smaku. Wystarczy, że biały cukier zastąpią którymś ze zdrowych zamienników.
Stewia – to naturalna roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Substancje zawarte w jej liściach odpowiadają za jej słodki smak, który jest bardzo silny. Z tego względu wystarczy niewielka ilość liści stewii, aby osłodzić napój lub potrawę. Stewię można zakupić także w postaci pastylek (słodziku) lub płynów. Co ciekawe, stewia praktycznie nie zawiera kalorii. Pastylka słodziku ze stewii to ok. 0,12 kcal.
Ksylitol – czyli cukier brzozowy. 100 gram ksylitolu dostarcza o prawie połowę mniej kalorii niż 100g cukru białego, Ma także blisko 10-krotnie niższy indeks glikemiczny.
Erytrytol – związek chemiczny należący do tej samej grupy co ksylitol. Wyglądem bardzo przypomina cukier biały. Kaloryczność erytrytolu jest bardzo niska (100g to ok. 20 kcal), a jego indeks glikemiczny równy jest 0.
Ponadto jako dodatek do posiłku, który doda mu słodkiego smaku, możesz zastosować: