Poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

Dermatolog - czym się zajmuje i kiedy warto udać się na wizytę do tego lekarza?

2017-11-20 09:30 PCME

dermatolog ogląda skórę kobiety przez lupę

Skóra jest największym narządem naszego organizmu, jest dla niego swego rodzaju barierą i ochroną. Stale wystawiona na działanie wszelkiego rodzaju czynników (zanieczyszczenia, substancje chemiczne itp.), jest silnie narażona na powstawanie stanów chorobowych i zapalnych. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz interweniowanie w razie wystąpienia niepokojących objawów. W tym pomaga pacjentom lekarz zajmujący się szeroko pojętymi chorobami skóry - dermatolog. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z jego pomocy, by odpowiednio zdiagnozować i wyleczyć przypadłość skórną. 

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog to lekarz medycyny, zajmujący się badaniem skóry, diagnostyką i leczeniem chorób skórnych, a także włosów i paznokci. W swojej profesji, lekarz dermatologi jest wyspecjalizowany m.in. w:

  • pediatrii dermatologicznej - czyli pielęgnacji, opisywaniu, diagnozowaniu i leczeniu chorób skórnych u dzieci
  • geriatrii dermatologicznej - czyli  problematyką związaną ze schorzeniami skóry u osób starszych
  • wenerologii - czyli chorobach skórnych przenoszonych drogą płciową
  • kosmetologii - czyli zagadnieniach związanych z profesjonalną pielęgnacją skóry, włosów i paznokci
  • dermatochirurgii - czyli chirurgii skóry

Kiedy warto wybrać się do dermatologa?

Wbrew naszemu powszechnemu przekonaniu, że wizyta u lekarza jest konieczna wtedy, gdy już mamy jakiś problem, wizyty u dermatologa powinny mieć także charakter profilaktyczny. Bardzo ważnym elementem profilaktyki przed chorobami skóry jest badanie i kontrolowanie stanu znamion i pieprzyków. Podczas wizyty profilaktycznej, dermatolog oceni czy znamiona i pieprzyki na naszej skórze są niegroźne. Jeśli uzna, że któreś z ich jest niepokojące, zaleci dalsze postępowanie. Profilaktyczne wizyty u dermatologa są ważne także dlatego, ponieważ niektórych części naszego ciała nie jesteśmy w stanie kontrolować samodzielnie (plecy, pośladki).

dermatolog bada stopyPonadto na wizytę u dermatologa powinniśmy się zdecydować, gdy na przykład:

  • podejrzewasz, że możesz mieć problem z grzybicą skóry lub paznokci
  • zmagasz się z trądzikiem
  • Twoja skóra jest przesuszona
  • masz problem z pękającymi naczynkami
  • zauważysz niepokojące znamię bądź zmiany na swoim znamieniu

Nie lekceważ żadnych objawów wskazujących na to, że Twoja skóra wymaga kontroli lekarza. Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie choroby może znaczenie zwiększyć szanse na skutecznie leczenie, a także skrócić jego czas. 

Dermatolog Toruń? - Najlepsi specjaliści czekają na Ciebie w Pomorskim Centrum Medycyny Estetycznej! Nie czekaj, zapisz się na wizytę już dziś. Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy