Poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

Hiperhydroza, czyli męcząca nadpotliwość

2017-02-13 06:34 PCME

W stresujących sytuacjach niewiele brakuje, aby poczuć dyskomfort wywołany potem. Co jednak, kiedy ów problem zaczyna wymykać się spod kontroli? Poznaj najlepsze metody ograniczania potliwości.

Jaką rolę pełni dla nas pot? Przede wszystkim pozwala utrzymać równowagę w organizmie, chroni przed bakteriami, wirusami i grzybami. Usuwa także szkodliwe substancje i dba o to, aby ciało nie uległo przegrzaniu. Co więc sprawia, że unormowane pocenie się zamienia się w nadpotliwość?

Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów: ekrynowe apokrynowe. Te pierwsze znajdują się na powierzchni całego organizmu, to one regulują temperaturę ciała. Druga grupa gruczołów zwiększa swoją aktywność w trakcie dojrzewania - gruczoły te reagują znacznie bardziej na emocje czu zmiany temperatury. To właśnie gruczoły apokrynowe wytwarzają brzydki zapach.

Przyczyny nadpotliwości

kobieta pijąca wodę

Istnieje wiele czynników zwiększających ilość wytwarzanego potu. Najbardziej przyziemne z nich to po prostu pikantne potrawy, stres, upały czy wysiłek fizyczny. Nie powinniśmy się wtedy zamartwiać, to normalny proces.

Czynnikiem świadczącym o poważniejszej dolegliwości jest potliwość idiopatyczna - zbyt duża aktywność gruczołów potowych, której leczeniem zajmują się dermatolodzy. Jest to obfita potliwość stóp, rąk, skóry głowy, karku itp. W większości przypadków nie pomaga zwiększona dbałość o higienę osobistą.

Hiperhydroza - sposoby leczenia

W zależności od nakładu finansowego pacjenta i przyczyny istnieje kilka metod, dzięki którym można ograniczyć pocenie:

  • leczenie i zalecenia ogólne - zalicza się tu cała lista czynności, o które pacjent powinien zadbać osobiście każdego dnia: higiena osobista, antyperspiranty (zawierające chlorek aluminium), stosowanie ubrań z naturalnych włókien, unikanie stresu i pikantnych potraw. Ważne są kąpiele ziołowe rąk i stóp (przykładowo napary z kory dębu, szałwii, brzozy), a także zasypki. Lekarz prowadzący może przepisać leki homeopatyczne;
  • jonofreza (wodna lub z dodatkiem środków cholinergicznych) - wykonywana głównie przy nadpotliwości rąk i stóp. Zabieg polega na rozrywaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych za pomocą prądu. Na czym polega jonofreza? Leczona część ciała zostaje zamoczona w wodzie, następnie poddaje się ją działaniu prądu stałego, którego natężenie zwiększane jest dopóki pacjent nie zacznie odczuwać mrowienia. Jonofreza nie uszkadza gruczołów potowych.
    Zabieg trwa dość krótko (ok 15 minut), jednak z początku musi być dość często powtarzany. Przeciwwskazania do jonofrezy to m.in. wypryski, stany gorączkowe, miejscowe zaburzenia czucia, zakrzepy, zagrożenie zatorami, infekcje, miażdżyca czy metale znajdujące się w miejscu przeznaczonym do leczenia;
  • leczenie za pomocą toksyny botulinowej - specjalista wstrzykuje w wyznaczone miejsce odpowiednią dozę preparatu, blokując dzięki temu wydzielanie potu. Zabieg trwa kilkanaście minut, a pierwsze efekty widać już po tygodniu.


Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy