Poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

Kurzajki - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

2018-07-30 09:01 PCME

kurzajki

Kurzajki nazywane też brodawkami to popularny problem skórny. Borykają się z nim zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Z reguły nie powodują bólu, jednak znacznie zaburzają estetykę skóry, dlatego posiadacze kurzajek stale szukają skutecznych metod na pozbycie się ich. Co wpływa na rozwój tego problemu i jak z nim walczyć? Odpowiedź w artykule!

Kurzajki - co je wywołuje? 

Kurzajki to zmiany skórne w postaci grudkowatych wykwitów o różnych wielkościach, które przybierają najczęściej kolor skóry lub szarawą barwę. Brodawki są zazwyczaj twarde w dotyku, a ich wielkość to od kilku do kilkunastu milimetrów. Kurzajki, które występują na dłoniach i rękach nie powodują bólu ani swędzenia, jednak jeśli problem kurzajek dotnie naszych stóp, może powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia. 

Kurzajki wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i ze względu na to, że przyczyną ich powstawania jest wirus, bardzo łatwo się nimi zarazić. Warto także mieć na uwadze fakt, iż wirus HPV może zostać przeniesiony nie tylko na inne osoby, ale także na inne części ciała osoby już zarażonej wirusem. Jeśli problem nawet pojedynczych brodawek zostanie zignorowany, może dojść do rozprzestrzenienia się ich np. z rąk na twarz, a także do nasilenia się problemu. Z tego samego względu absolutnie nie należy rozdrapywać kurzajek.

Na co uważać, gdy zauważymy u siebie kurzajki? 

Ze względu na to, że powstawanie brodawek ma podłoże wirusowe, po zauważeniu tego problemu u siebie lub innej osoby do momentu wyleczenia, należy zwrócić uwagę na pewne aspekty. Kurzajkami bardzo łatwo jest się zarazić, do zarażenia siebie lub kogoś wirusem HPV czasami wystarczy nawet podanie dłoni. Zagrożenie zarażenia się kurzajkami wzrasta, gdy współdzielimy z kimś przybory higieny osobistej, np. ręczniki, gąbki, pilniczki, obuwie, odzież. Dlatego jeśli zauważymy u siebie brodawki, warto szczególnie zwrócić uwagę na to, by rzeczy, które mają bezpośredni kontakt ze skórą były używane tylko przez jedną osobę. 

Skuteczne metody likwidujące kurzajki

Leczenie kurzajek bywa czasochłonne i wymaga zaangażowania oraz cierpliwości. Tyczy się to w szczególności metod farmakologicznych oraz domowych. Dostępne w aptekach specyfiki (maści, kremy, środki do wymrażania) wymagają kuracji, która może trwać ok. 6-8 tygodni. Warto pamiętać, że zbyt wcześnie zakończona kuracja może spowodować szybki powrót problemu. Domowe sposoby walki z kurzajkami to m.in. smarowanie skóry octem jabłkowym lub czosnkiem. Te metody wiążą się jednak z dużym dyskomfortem, a przy tym nie dają żadnej gwarancji wyleczenia brodawek. 

Do najskuteczniejszych metod leczenia kurzajek zalicza się zabiegi dermatologiczne. Z tego względu z brodawkami warto udać się do dermatologa, który dzięki trafnemu zdiagnozowaniu problemu doradzi najlepszą metodę leczenia. Najskuteczniejsze metody leczenia kurzajek dostępne w gabinetach dermatologicznych, to m.in.: 

  • łyżeczkowanie
  • terapia fotodynamiczna
  • kriodestrukcja – wymrażanie /ciekły azot, podtlenek azotu 
  • laser CO2
  • terapia łącząca powyższe metody

Jeśli zmagasz się z kurzajkami, nie ignoruj ich. Może to doprowadzić do znacznego nasilenia się problemu, a także do zarażenia osób w Twoim otoczeniu. Zgłoś się do lekarza, aby skutecznie pozbyć się problemu - dermatolog Toruń, zapraszamy!Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy