Pn, Śr 9:00 - 16:00  |  Wt, Czw, Pt 9:00 - 18:00

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej - jakie ma zastosowanie?

2018-04-09 09:10 PCME

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja o szerokim spektrum działania. Wykorzystuje się ją w wielu zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki jej korzystnym dla organizmu właściwościom, zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są obecnie jednymi z najbardziej popularnych. Dlaczego wzbudza takie zainteresowanie? Odpowiedź w dzisiejszym artykule! 

Kwas hialuronowy - co to takiego?

Dzięki rozgłosowi jaki zyskał w mediach w ostatnim czasie, jego nazwa jest z pewnością znana większości. Jednak czy wiemy o nim coś więcej? Kwas hialuronowy to polisacharyd, występujący naturalnie w organizmie człowieka. Jest pewnego rodzaju wypełnieniem między komórkami, które dodatkowo wiąże ze sobą cząsteczki wody. Co ciekawe, aż 50% kwasu hialuronowego w organizmie znajduje się w skórze, a dokładniej w skórze właściwej.

Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżanie (nawadnianie) skóry od wewnątrz, wspiera produkcję kolagenu, co za tym idzie jest odpowiedzialny za gładką, jędrną i sprężystą skórę. Najwyższy poziom kwasu hialuronowego jest w okresie młodości, jednak z upływem lat, poziom kwasu w organizmie znacznie się zmniejsza. Proces ten rozpoczyna się około 20 roku życia i nasila się wraz ze starzeniem.

Funkcje kwasu hialuronowegokwas hialuronowy działanie

  • nawilżanie skóry
  • zapewnienie skórze elastyczności, sprężystości i gładkości
  • wspomaganie transportu składników odżywczych wewnątrz skóry
  • wspomaganie gojenia się skóry

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Rozpoczęcie wykorzystywania kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej było niemałym przełomem. Uzyskiwany na drodze biosyntezy, wykazuje dużą zgodność biologiczną z ludzkim organizmem. Dzięki temu w zdecydowanej większości przypadków nie powoduje żadnych niepożądanych skutków ubocznych, w odróżnieniu od innych wypełniaczy (np. botoksu).

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, to m.in.:

  • wypełnianie ust
  • likwidacja zmarszczek
  • bezoperacyjna korekta nosa
  • modelowanie ciała (np. pośladki, nogi)
  • odmładzanie skóry - wygładzanie, nawilżanie
  • podniesienie opadających powiek

Więcej o zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego znajdziesz na stronie PCME.

Zalety i wady stosowania kwasu hialuronowego

Wśród niewątpliwych zalet stosowania kwasu hialuronowego można wyróżnić świetną przyswajalność tej substancji przez organizm, wysokie bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów, natychmiastowy efekt, a także to, że zabiegi są zwykle zupełnie bezbolesne.

Główną wadą zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest to, że po pewnym czasie (ok. 6-12 miesięcy) zostaje on częściowo wchłonięty przez organizm, dlatego zabiegi powinny być powtarzane w celu utrzymania początkowego efektu. Warto jednak wiedzieć, że z każdym wykonanym zabiegiem, ilość kwasu, który zostaje wchłonięty, zmniejsza się.

 



Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy