Poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

Liszaj płaski - przyczyny, objawy i leczenie

2017-07-24 09:15 PCME

choroba skóry liszaj płaski

Ludzie muszą zmagać się z wieloma chorobami dermatologicznymi i nie tylko. Dlatego bardzo ważne jest, aby umieć stwierdzić, kiedy dzieje się coś niedobrego z naszą skórą. Umiejętność rozpoznania stanów chorobowych skóry jest bardzo ważna, aby na czas udać się do dermatologa. Jednym z częstych schorzeń skóry jest liszaj płaski. Jak go rozpoznać, a jak leczyć? Odpowiedź w dzisiejszym artykule. 

Liszaj płaski to najpopularniejsza odmiana tego rodzaju choroby skóry. Jest to przewlekłe schorzenie, które może dotknąć skórę (w tym skórę głowy), błony śluzowe, okolice narządów płciowych czy paznokcie. Na liszaj płaski cierpią najczęściej osoby między 30 a 60 rokiem życia, rzadko pojawia się u ludzi młodych, jednak nie jest to wykluczone. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i wyleczenie choroby, gdyż zdarza się, że liszaj płaski może prowadzić do poważniejszych chorób. 

Liszaj płaski - przyczyny choroby 

Lekarze nie są w stanie podać jednoznacznej przyczyny powodującej liszaj. Uważa się, że wpływ na jego powstawanie mogą mieć choroby autoimmunologiczne. Można wyróżnić potencjalne czynniki, które przyczyniają się do powstania tej choroby. Są to między innymi:

 • zapalenie wątroby 
 • cukrzyca
 • silny wstrząs psychiczny lub długotrwały, duży stres
 • przyjmowanie niektórych leków (najczęściej stosowanych w psychiatrii)
 • przeszczepy narządów 

Jak rozpoznać liszaj płaski?  

liszaj płaski choroba dermatologiczna dłonie


Liszaj płaski cechuje się zmianami skórnymi, które pojawiają się nagle i mają charakter przewlekły, nawracający. Zmiany mają kolor czerwonosiny lub fioletowosiny i występują na skórze pod postacią 1 - 3 milimetrowych grudek. Objawem towarzyszącym jest silny świąd. 

 

 Miejsca, w których najczęściej pojawiają się zmiany, to:

 • nadgarstki i dłoni
 • plecy
 • okolice pępka
 • krocze
 • jama ustna 
 • paznokcie 

Objawy liszaja płaskiego są podobne do objawów takich chorób jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Dlatego bardzo ważne jest, aby diagnozę postawił doświadczony dermatolog, by leczenie choroby przyniosło pożądane efekty. 

Liszaj płaski - leczenie 

Leczenie liszaja opiera się głownie na przyjmowaniu odpowiednich leków przeciwhistaminowych doustnie oraz stosowanie maści sterydowych na zmiany skórne. Coraz częściej leczenie liszaja płaskiego odbywa się za pomocą fototerapii. Terapia fotodynamiczna cechuje się dużą skutecznością w leczeniu różnych chorób skórnych. Komentarze
Bernadeta | 2017-09-18 01:22
Liszaj płaski można wyleczyć bez sterydów i zbędnych eksperymentów. Należy zacząć do największego organu układu immunologicznego , jelit. Oczyścić i zadbać o równowagę. Wlewy z Wit.C dają natychmiastowe rezultaty, siarka organiczna msm, vit.d3, kurkumina.
PCME | 2017-11-20 09:36
Pani Bernadeto, Oczywiście, byłoby o wiele lepiej, gdyby wszystkie przypadłości można było wyleczyć naturalnymi sposobami. Jednak niestety nie zawsze są one w 100 % skuteczne i wtedy najlepszym wyjściem okazuje się być m.in.terapia fotodynamiczna. Pamiętajmy, że w każdym przypadku powinniśmy skonsultować się z lekarzem, zaufać jego wiedzy i doświadczeniu, a więc stosować się do jego zaleceń. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Partnerzy