Poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

Masaż psychosomatyczny - na czym polega?

2018-02-05 09:56 PCME

Masaż psychosomatyczny

Stres w dzisiejszych czasach jest niestety czymś niezwykle powszechnym. Każdy z nas zmaga się z wieloma stresującymi sytuacjami na co dzień. Życie w ciągłym napięciu ma negatywny wpływ na nasz zdrowie - zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Dlatego warto szukać sposobów na radzenie sobie z nadmiarem stresu. Jednym z nich jest masaż psychosomatyczny. Na czym polega? Odpowiedź w dzisiejszym artykule!

Czym jest stres?

Stres jest nazywany obecnie chorobą cywilizacyjną, która wynika ze stale rosnącego tępa życia, natłoku obowiązków, zagrożeń oraz informacji. Jego definicja w kontekście psychologicznym przedstawia stres jako relację adaptacyjną między możliwościami danej jednostki, a wymogami sytuacji w jakiej się znalazła. Stres cechuje zaburzenie równowagi psychicznej i fizycznej organizmu.

Istnieją różne metody radzenia sobie ze stresem i jego skutkami. Jedną z nich jest masaż psychosomatyczny.

Masaż psychosomatyczny - co to takiego?

Psychosomatyka ogólnie rzecz ujmując skupia się na powiązaniu czynników psychicznych ze stanem organizmu człowieka. Możemy dopatrywać się tu słuszności stwierdzenia "w zdrowym ciele, zdrowy duch", gdyż to, jak funkcjonuje nasza psychika, z jakim poziomem stresu i problemów się zmagamy, ma istotny wpływ na zdrowie fizyczne.

Masaż psychosomatyczny traktowany jest często jako podstawowy element kompleksowych działań antystresowych. Polega na połączeniu w masażu oddziaływania dużej ilości bodźców nerwowych:

  • dotykowych (sam masaż)
  • słuchowych (muzyka)
  • wzrokowych (światło)
  • zapachowych (olejki aromatyczne)

Bodźce te działają na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Przez przenikające się oddziaływanie na organizm, mają na celu silne zaabsorbowanie OUN, a tym samym odwrócenie uwagi od analizowania sytuacji wywołujących stres. Efektem takich działań jest przyzwyczajenie organizmu do różnego rodzaju bodźców oraz podniesienie sprawności funkcjonowania mechanizmów przystosowawczych. Co za tym idzie, organizm niejako uodparnia się na silne oddziaływanie bodźców, przez co trudniej wyprowadzić go ze stanu równowagi.

Masaż psychosomatyczny - działanie

  • uspakajające
  • antydepresyjne
  • zmniejszające symptomy stanów stresowych
  • przywraca sen
  • wzmaga uczucie komfortu psychicznego

Sprawdź masaż psychosomatyczny w PCME!



Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy