Pn, Śr 9:00 - 16:00  |  Wt, Czw, Pt 9:00 - 18:00

Piegi - przyczyny powstawania, zapobieganie i usuwanie piegów

2018-04-30 08:46 PCME

piegi

Piegi to często marzenie osób, które ich nie mają, z kolei ich posiadacze chcą je usuwać. Dlaczego niektóre osoby mają piegi na skórze a inne nie? Jak zapobiegać ich powstawaniu i czy można je usunąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule, zapraszamy do lektury!

Piegi powstają w wyniku zaburzeń rozłożenia melaniny w skórze. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ramionach i dekolcie. U niektórych osób widoczne są przez cały rok (latem wyraźniejsze, zimą bledsze),a u innych jedynie w okresie letnim, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Przyczyny powstawania piegów

Piegi to niewielkie plamki w brunatnym lub brązowawym kolorze, a skłonność do powstawania piegów może być wrodzona lub nabyta. W pierwszym przypadku powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie, takie piegi pojawiają się już u kilkuletnich dzieci i mogą utrzymywać się przez większość życia. U osób, które nie mają genetycznych skłonności do powstawania piegów, mogą się one pojawiać w okresie letnim, gdy wystawiamy skórę na słońce, ponieważ jego promienie pobudzają melanocyty do pracy. Posiadaczami piegów są najczęściej osoby o jasnej karnacji oraz rudych i blond włosach.

Czy można uchronić się przed powstawaniem piegów?

Jeśli skłonność do powstawania piegów jest spowodowana genetyką, można zmniejszyć ich widoczność, jednak ciężko zapobiec ich powstaniu. Jeśli jednak piegi pojawiają się po wystawieniu skóry na działanie słońca, możemy wdrożyć działania profilaktyczne, które zminimalizują szansę ich powstawania. Jeśli więc zastanawiasz się jak zapobiegać powstawaniu piegów, zapoznaj się z poniższymi radami:

  • Unikaj przebywania na słońcu w godzinach, kiedy jest ono najsilniejsze (12-14)
  • Noś nakrycie głowy (czapkę z daszkiem lub kapelusz)
  • Stosuj kremy z filtrem ochronnym ( na twarz min. 30 SPF, skórę rąk i ramion może być on nieco niższy)
  • Unikaj ubrań odkrywających duże obszary ciała, zamiast tego wybieraj cienkie i przewiewne ubrania np. z długim lub dłuższym rękawem
  • Unikaj opalania się

Powyższe nawyki pozwolą Ci nie tylko zminimalizować szansę pojawienia się piegów, ale także uchronią Cię przed wystąpieniem poparzeń słonecznych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Czy piegi można usunąć?usuwanie piegów

Istnieje kilka skutecznych i bezpiecznych metod rozjaśniania i zmniejszania widoczności piegów, niektóre z nich mogą pomóc nam całkowicie pozbyć się problemu. Jednak należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, wiele zależy od predyspozycji danego organizmu. W zależności od ilości i intensywności piegów, do wyboru jest kilka możliwości. Pamiętaj jednak, aby skonsultować swój przypadek z dermatologiem, który fachowo pomoże Ci wybrać najlepszą metodę.

  • kremy rozjaśniające - w zależności od intensywności działania są dostępne na receptę lub od ręki. Tego rodzaju kremy zawierają w swoim składzie kwasy, które po długotrwałym i systematycznym stosowaniu rozjaśniają piegi.
  • krioterapia
  • peelingi chemiczne
  • laseroterapia

Jeśli przeszkadzają Ci Twoje piegi, zgłoś się do PCME! Nasz dermatolog profesjonalnie doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.



Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy