Lato to najbardziej wyczekiwana pora roku. Piękna pogoda, słońce, urlop i dużo przyjemności. Trzeba jednak pamiętać, że dla naszej skóry jest to ciężki okres. Czy wiesz jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry latem? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Ludzie często myślą o pielęgnacji skóry tylko przed wyjazdem na urlop, kiedy przypomina im się, że powinni wziąć ze sobą krem z filtrem. To oczywiście obowiązkowy element wakacyjnej kosmetyczki, jednak nie wystarczy, aby dobrze dbać o skórę. Brak odpowiedniej pielęgnacji i ochrony może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje.
Co najbardziej szkodzi skórze latem?
Promienie UV – To pierwsza rzeczy, która kojarzy się z wakacyjnymi zagrożeniami dla skóry. Nadmierne kąpiele słoneczne mogą skończyć się przesuszeniem skóry, oparzeniami, a nawet udarem słonecznym. Przebywanie na silnym słońcu w długim okresie czasu może nawet przyczynić się do powstanie nowotworu skóry.
Suche powietrze – Może nie jest to tak oczywiste, jak zagrożenie promieniami UV, jednak warto pamiętać, że suche powietrze również ma niekorzystny wpływ na naszą skórę.
Odwodnienie – Zagraża zarówno skórze, jak i całemu organizmowi.
Klimatyzacja – Bywa zbawienna w upalne dni, jednak przebywając stale w klimatyzowanych pomieszczeniach narażamy skórę na przesuszenie. Klimatyzacji sprzyja również przeziębieniom, dlatego należy uważać, by nie nabawić się np. zapalenia zatok.
Słona woda – Jeśli wybierasz się na wakacje w miejsce, gdzie morze lub jezioro jest bardzo zasolone, a lubisz kąpiele w takich miejscach – pamiętaj, że słona woda również bardzo wysusza skórę. Dlatego po takiej kąpieli opłucz ciało pod prysznicem i posmaruj balsamem.
Pielęgnacja skóry latem – wskazówki
Co zrobić, aby powyższe zagrożenia nas nie dotyczyły? Oto kilka wskazówek, dzięki którym pielęgnacja skóry latem będzie łatwiejsza.
Kremy z filtrem UV – Niezwykle ważne jest, aby o nich pamiętać, aby pielęgnacja skóry latem przynosiła efekty. W zależności od tego, jak jasna jest nasza skóra powinniśmy dobierać odpowiednie kremy. Osoby o bardzo jasnej karnacji powinny smarować twarz i miejsca najbardziej podatne na oparzenia (ramiona, pachwiny, zgięcia kolan) , powinny używać kremu z filtrem 50 lub 100 SPF.
Nawet kiedy nie planujesz opalania i wylegiwania się na słońcu, użyj kremu. Promienie słoneczne działają na skórę nawet w pochmurny dzień.
Woda – Picie ok 1,5 litra wody dziennie to nawyk, który powinien nam towarzyszyć nie tylko latem. W upalne dni 1,5 – 2 litrów wody to minimum. Nawadniaj swój organizm, aby uniknąć osłabnięcia i odwodnienia. Dzięki odpowiedniej ilości wypitej wody, Twoja skóra będzie nawilżona i jędrna.
Olejki do kąpieli – Zamiast żeli pod prysznic używaj olejków, które natłuszczą suchą skórę.
Balsamy – Po kąpieli, po opalaniu – używaj balsamów, najlepiej nawilżających. W okresie letnim świetnie sprawdzają się balsamy z dodatkiem ogórka i aloesu.
Makijaż – W gorące dni pozwól skórze oddychać. Najlepiej zrezygnować z używania podkładów, pudrów, baz pod makijaż, aby nie obciążać dodatkowo skóry.
Peeling – Raz na jakiś czas (jeśli skóra nie jest podrażniona lub nie mamy oparzeń słonecznych) warto wykonać peeling, aby złuszczyć przesuszony naskórek i oczyścić skórę.