Przebarwienia na skórze to popularna przypadłość. Pojawiają się na twarzy i ciele szczególnie w okresie letnim, ale nie tylko. Niektóre z nich, takie jak piegi, uznawane są coś, co dodaje uroku. Jednak nie wszystkie przebarwienia są przez nas pożądane i lubiane. Czy istnieją sposoby, aby się ich pozbyć?
Przebarwienia na skórze mają najczęściej postać drobnych, ciemnych plamek. Powstają w wyniku nagromadzenia pod skórą melaniny, czyli barwnika skóry. Przyczyn powstawania przebarwień jest kilka, tak jak samych rodzajów przebarwień. Warto je znać, aby móc sobie z nimi skutecznie poradzić oraz zapobiegać ich powstawaniu.
Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają?
Do najbardziej popularnych przyczyn powstawania przebarwień możemy zaliczyć:
Promieniowanie UV – skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych czy promieni uv w solarium wykazuje się sporą skłonnością do powstawania przebarwień.
Uwarunkowania genetyczne – dotyczy to przede wszystkim piegów. Posiadaczami piegów są najczęściej osoby o jasnej karnacji, a same piegi świadczą o nierównomiernym rozłożeniu melaniny pod skórą.
Wiek – z upływem lat coraz gorzej funkcjonuje produkcja melanocytów w naszym organizmie. Z tego powodu najczęściej na skórze twarzy, dekoltu czy dłoni pojawiają się przebarwienia.
Wahania hormonalne – powodują zaburzenie o nazwie „ostuda”. Przebarwienia te mają żółtawy kolor i występują najczęściej u kobiet w ciąży oraz stosujących antykoncepcję hormonalną. Innymi czynnikami powodującymi te przebarwienia na skórze są na przykład zaburzenia pracy tarczycy, menopauza i przyjmowanie niektórych leków.
Jak leczyć przebarwienia na skórze?
Na drobne, delikatne przebarwienia mogą zadziałać domowe sposoby walki z nimi, np:
sok z cytryny
peelingi
maseczka z zielonego ogórka
Są jednak przebarwienia (np. plamy wątrobowe), które powinien obejrzeć lekarz dermatolog oraz ustalić najlepszy sposób na ich usunięcie. Najczęściej stosowaną przez lekarzy metodą jest laserowe usuwanie przebarwieńoraz złuszczenie naskórka lub mezoterapia. Metody stosowane w gabinetach medycyny estetycznej przynoszą największe efekty i co najważniejsze, wykonywane są przez profesjonalistów. Domowe sposoby często nie przynoszą pożądanych rezultatów, ponadto należy bardzo uważać, aby dodatkowo nie zaszkodzić swojej skórze.