Niewinne zarumienienie twarzy zwykle nie przykuwa naszej uwagi. Jednak w miarę rozwoju choroby, pojawia się świąd, pieczenie, a z pozoru niewinna, czerwona plamka rozrasta się coraz bardziej. Czym może grozić rumień na skórze, jeżeli w odpowiednim momencie nie zostanie zdiagnozowany i poddany leczeniu?
Czym jest rumień na skórze? Ogólnie rzecz ujmując, jest to zmiana skórna, wyraźnie zaznaczona i zaczerwieniona. Podczas wizyty u lekarza chorzy często wspominają o samym rumieniu, nie biorąc pod uwagę dodatkowych objawów. A to w połączeniu z zaczerwienieniem może świadczyć o poważniejszych chorobach krążących po organizmie.
Pamiętajmy, że sam rumień nie świadczy o chorobie. Można się jej spodziewać dopiero po dodatkowych objawach, jak gorączka, guzy, opuchlizny, bóle głowy, obrzęki (kończyn, spojówek), pęcherze itp.
Rumień na skórze – rodzaje
Różne objawy to różne rodzaje rumienia. Najczęściej występujące to:
- guzowaty – wywołany nadwrażliwością, jest to także rodzaj zapalenia skóry o podłożu autoimmunologicznym. Występuje w postaci bolesnych guzów, opuchlizn, do tego pojawia się wysoka temperatura i ból stawów;
- wielopostaciowy – powstaje na skutej nadwrażliwości na leki lub środki chemiczne; są to wybroczyny, pęcherze, nadżerki lub rumień obrączkowaty;
- lombardzki – inaczej pelagra; spowodowany zbyt małą ilością witaminy B3, widoczny najczęściej na twarzy i dłoniach; dodatkowy objawy to biegunka, agresja, bezsenność, otępienie, osłabienie;
- stwardniały – inaczej gruźlica stwardniała; są to zmiany zapalne widoczne jako guzy o dwóch rodzajach: wrzodziejący (w wyniku leczenia rozpada się) oraz niewrzodziejący (po zniknięciu pozostawiają zagłębienia w skórze);
- zakaźny – zwykle występuje u dzieci w postaci motyla na twarzy; w miarę rozwoju choroby występuje na całym ciele;
- trwały – powstaje w wyniku uczulenia (nadwrażliwości) na leki lub jedzenie;
- wędrujący – objaw boreliozy, powstaje po ugryzieniu kleszcza; dopóki nie pojawi się rumień, ciężko zdiagnozować tę chorobę. Jest to okrągłe kilkucentymetrowe zaczerwienienie, któremu towarzyszy świąd lub pieczenie. Rumień ten nie jest bolesny.
Odkryj piękno w gabinecie medycyny estetycznej!
Jak leczyć rumień na skórze?
Ponieważ najczęściej rumień to zmiany skórne powstałe w wyniku zabiegów kosmetycznych, nie jest potrzebna interwencja lekarza. Należy wtedy przede wszystkim ochraniacz chorą skórę przed słońcem, korzystanie z kremów z wysokim filtrem.
Kolejny krok to zmiana sposobu odżywiania się: unikanie pokarmu pikantnego, a zastąpienie go dużą ilością warzyw i owoców. Jednocześnie należy zrezygnować z używek tj. kawy, alkoholu, słodyczy.
Rumień to poszerzone naczynka włosowate. Dlatego w leczeniu stosuje się także lasery, których celem jest zamknięcie tych naczynek. Innymi znanymi metodami jest jonosfera, ultradźwięki, krioterapia.
Należy pamiętać, że w przypadku powikłań (np. boreliozy) należy zastosować bardziej skomplikowane leczenie. Najczęściej pacjent zostaje poddany antybiotykoterapii dostosowanej do rodzaju choroby.