Terapia fotodynamiczna (PDT) to jedna z najbardziej innowacyjnych metod leczenia poważnych chorób, jak np. nowotwór skóry. Terapia tego rodzaju świetnie sprawdza się także w medycynie estetycznej. Na czym polega i jak działa? Odpowiedź w dzisiejszym artykule!
Na czym polega terapia fotodynamiczna?
W terapii fotodynamicznej wykorzystywane są nietoksyczne związki światłoczułe, które po ekspozycji na specyficzny rodzaj światła, stają się toksyczne dla komórek chorych, w tym komórek nowotworowych. Terapia fotodynamiczna ma również działanie niwelujące komórki bakterii, grzybów i wirusów.
Fototerapia jest bezpieczną metodą leczenia chorób skórnych, która wykazuje się bardzo dużą skutecznością i jest dobrze tolerowana przez pacjentów.
Terapia fotodynamiczna – zastosowanie
Poza tym, że terapia fotodynamiczna jest wykorzystywana w leczeniu nowotworów skóry i stanów przed nowotworowych, ma także duże zastosowanie w medycynie estetycznej. Jest niezwykle skuteczną metodą w leczeniu różnych schorzeń skórnych. Fototerapia sprawdza się w leczeniu:
- rogowacenia słonecznego
- plam posłonecznych
- trądziku
- choroby Bowen
- świetlne zapalenie warg
- zwyrodnienie plamki żółtej
Terapia fotodynamiczna – przebieg zabiegu
Jedną z wielu zalet terapii fotodynamicznej jest fakt, iż pacjent nie musi szczególnie przygotowywać się do zabiegu oraz że jest on całkowicie bezbolesny.
Po konsultacji, lekarz przygotowuje miejsce, które będzie poddane zabiegowi. Powierzchnia skóry, która będzie naświetlana zostaje oczyszczona ze złuszczonej skóry oraz strupów. W kolejnym etapie na skórę nakładany jest lek, a następnie dana powierzchnia skóry zostaje przykryta opatrunkiem. Następnie po upływie około 60 minut odbywa się naświetlanie, które w zależności od rodzaju zmiany trwa około 8 – 10 minut. Po naświetlaniu w miejscu poddawanemu terapii fotodynamicznej, w wyniku obumierania zwyrodniałych komórek, może powstać powierzchowna rana.
Po wykonaniu naświetlania pacjent może normalnie uczestniczyć w codziennych czynnościach. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza odnośnie wizyt kontrolnych oraz pielęgnacji skóry.
Terapia fotodynamiczna w PCME – Sprawdź!
Zalety terapii fotodynamicznej
- zabieg jest bezbolesny
- nie uszkadza zdrowych tkanek, działa w sposób wybiórczy niszcząc jedynie komórki nowotworowe
- umożliwia leczenie trudno dostępnych miejsc
- pozwala uniknąć operacji
- jest o wiele bezpieczniejszą metodą leczenia nowotworu niż chemioterapia
- wykazuje się wysoką skutecznością