Trądzik pospolity to jedna z najbardziej problematycznych chorób skóry. Wielu młodym osobom odbiera pewność siebie, wpędza w kompleksy i nie pozwala w pełni cieszyć się młodością. CO jest powodem pojawiania się tej choroby i jak sobie z nią poradzić?
Trądzik pospolity – co to takiego?
Trądzik pospolity (zwany też trądzikiem młodzieńczym) jest schorzeniem skóry, a dokładniej aparatu włosowo – łojowego, występującym najczęściej w okresie dorastania – u chłopców między 14 a 17 rokiem życia, a u dziewcząt między 16 a 19 r.ż. Jednak nie tylko młodzi ludzie zmagają się z tą chorobą. Coraz częściej dotyczy ona także osób dojrzałych. Trądzik pospolity związany jest z zaburzeniami czynności gruczołów łojowych. Dochodzi do ich nadmiernego pobudzenia, co z kolei jest powodem łojotoku.
Objawami trądziku pospolitego są zmiany w postaci zaskórników, grudek, krost i torbieli ropnych (potocznie nazywanymi wągrami i pryszczami). Zmiany chorobowe występują przede wszystkim na twarzy, innym miejscem na ciele, które często dotyka ta choroba są plecy.
Trądzik pospolity – przyczyny choroby
Do najpopularniejszych przyczyn powstawania trądziku pospolitego oraz czynników sprzyjających jego rozwojowi zalicza się:
predyspozycje genetyczne
zaburzenia hormonalne (szczególnie w okresie dojrzewania)
infekcje bakteryjne i grzybicze
niektóre kosmetyki i leki
Jak leczyć trądzik pospolity?
Należy pamiętać o tym, że domowe sposoby leczenia trądziku są bardzo mało skuteczne. Aby rozpocząć odpowiednie i skuteczne leczenie konieczna jest wizyta u lekarza.
Tylko dermatolog jest w stanie udzielić fachowej pomocy i ustalić najlepszą metodę leczenia. Istnieje kilka metod leczenia trądziku pospolitego. Odpowiedni sposób dobierany jest na podstawie stopnia zaawansowania choroby. Może to być na przykład:
leczenie miejscowe za pomocą kremów i maści
leczenie antybiotykami doustnymi
terapia hormonalna
zabiegi takie jak: peelingi medyczne i węglowe, mikrodermabrazja, terapia fotodynamiczna