Pojedyncze wypryski zdają się tematem jedynie dla cery dojrzewających osób. A jeśli tego typu niedoskonałości skóry pojawiają się cyklicznie, powodując ból i niszcząc nasze samopoczucie? Poznaj trądzik różowaty – i naucz się z nim walczyć.
Skóra twarzy, nosa i policzków atakowana jest przez trądzik różowaty? To przewlekła choroba skóry w postaci zaróżowienia twarzy oraz bolesnych, rzucających się w oczy wyprysków i guzków to znak od Twojego organizmu, że dzieje się coś poważnego.
Przyczyny powstawania trądziku różowatego
Jest ich cała masa. Osoby z cerą trądzikową, która dodatkowo ma rozszerzone pory, błyszczy się, produkuje zbyt dużą ilość łoju, są bardziej podatne na zachorowanie. Podobnie z osobami o cerze naczynkowej oraz z jasną karnacją. Ten typ skóry wymaga specjalnej, długotrwałej pielęgnacji, gdzie zwraca się szczególną uwagę na rodzaj stosowanych kosmetyków.
Trądzik różowaty występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, zaczynając się już w trakcie dojrzewania. Jeżeli pojawia się u pacjentów płci męskiej, ma zazwyczaj ostry przebieg. Sprzyjają mu także zaburzenia endokrynologiczne, predyspozycje genetyczne, alergie lub nadciśnienie tętnicze.
Problemy żołądkowe oraz nieregularne wypróżnienia, jak również brak witamin z pewnością wpłyną niekorzystnie na stan cery. Należy pamiętać, że trądzik nasilany jest także przez kawę, alkohol, ostre jedzenie, saunę, wysiłek fizyczny czy stresujący tryb życia. Osoby z problemami żołądkowymi (np. ze zbyt małą/dużą kwaśnością soku żołądkowego, chorobą wrzodową etc.) także należą do grupy ryzyka.
Do zarażenia trądzikiem dochodzi także drogą oddechową poprzez: kurz, pyłki trwa, alergeny wziewne czy pierze.
Sprawdź też, jak określić i dbać o swoją cerę
Trądzik różowaty – objawy
Średnia wieku, w którym pojawia się trądzik, to 25-35 lub 45-55 lat. Zaczyna się niewinnie, od rumieńca w okolicach twarzy. Następnie widoczne są naczynka krwionośne, co świadczy o utrwalaniu się zarumienienia. W końcu chory zaczyna zmagać się z wypryskami i krostami, ciężkimi do usunięcia w krótkim czasie. Rumień zaczyna powoli się utrwalać.
Istnieje kilka rodzajów występującego trądziku:
- grudkowo krostkowy – stały rumień w centralnej części twarzy, wraz z pojawiającymi się co jakiś czas grudkami, krostkami;
- rumieniowo-teleangiektatyczny – rumień w centralnej części twarzy, jednak pojawia się okresowo, nie jest trwały; pękające naczynka;
- postać oczna – nadwrażliwość na światło połączona z stanami zapalnymi spojówek, pieczenie lub swędzenie;
- guzowaty – oprócz stałego rumienia i obrzęku, widoczne są zniekształcenia części twarzy (jej nierówna powierzchnia, głównie w okolicach nosa, czoła, brody, policzków, uszu)
Jak przebiega leczenie?
Można podzielić je na dwie części. Pierwsza to profilaktyka. Ogranicz do minimum (lub wyeliminuj) przyczyny trądziku: sauna, częsty kontakt ze słońcem, ostre przyprawy, kawę, alkohol. Zwróć uwagę na kupowane kosmetyki, czy są dobrane dla Twojej cery.
Pomoc medyczna zaczyna się od odwiedzenia dermatologa. Indywidualnie dobierze sposób leczenia oraz doradzi, co masz zrobić, aby w przyszłości pozbyć się problemu samodzielnie. Na mniejszą ilość krost stosuje się maści, kremy z antybiotykiem. Kuracja trwa 2-3 miesiące, potem wymagana jest przerwa. Antybiotyk ogranicza wydzielanie łoju, działa antybakteryjnie.
Większa ilość wyprysków leczona jest za pomocą pochodnej witaminy A lub chirurgicznie. Do wyboru: dermabrazja, elektrokoagulacja, kriochirurgia itp. Najważniejszy cel to eliminacja przyczyny trądziku, usuwając przy okazji jego objawy.