Rozpoczął się okres wakacyjnych wyjazdów. Przy okazji wypoczynku na urlopie warto mieć na uwadze pozornie oczywistą rzecz, jaką jest ochrona skóry przed słońcem. Jest to temat wszystkim dobrze znany, jednak mimo to, często lekceważony. Dlaczego ochrona skóry jest tak ważna i jak bezpiecznie cieszyć się słońcem? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule!
Słońce a skóra – szkodzi czy pomaga?
W temacie wpływu słońca na skórę nie należy popadać w skrajności. Dlaczego? Gdyż światło słoneczne niewątpliwie ma także pozytywny wypływ na nasz organizm, należy jednak „dawkować” je w odpowiednich ilościach. Do korzyści, które słońce przynosi naszemu organizmowi zaliczyć można poprawę nastroju, wspomaganie syntezy witaminy D (która odpowiada m.in. za odpowiednią ilość wapnia w kościach), korzystnie wpływa na odporność organizmu, a także wspomaga wytwarzanie białych i czerwonych krwinek. Jednak aby słońce faktycznie było dla nas korzystne, należy pamiętać przede wszystkim o czasie spędzanym na słońcu, jak i o odpowiedniej ochronie skóry, gdy jest ona wystawiona na działanie promieni słonecznych. Jeśli nie będziemy przestrzegać zasad bezpiecznego przebywania na słońcu, może grozić nam:
utrata elastyczności skóry
powstawanie przebarwień na skórze
ryzyko rozwoju nowotworu skóry (czerniaka)
przyśpieszony proces starzenia się skóry
udar słoneczny
oparzenia słoneczne
Jak chronić się przed niekorzystnym wpływem słońca na skórę?
Słońce może pozytywnie oddziaływać na nasz organizm, jednak tylko pod warunkiem, że będziemy odpowiednio zabezpieczać się przed jego nadmiarem. Najważniejsze zasady ochrony skóry przed słońcem, to:
Unikaj przebywania na słońcu w czasie, gdy działa ono najsilniej, tj. między godziną 11-15.
Stosuj kremy z filtrem słonecznym (na twarz zaleca stosować się kremy z wyższym filtrem niż na resztę ciała). Pamiętaj, aby dobrze dopasować wysokość filtra do swojej karnacji, jednak zaleca się używanie kremu z filtrem SPF min. 25.
Nawadniaj organizm, pij dużo wody (jednak nie lodowatej, a delikatnie schłodzonej).
Noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy (okulary, aby spełniały funkcję ochronną muszą także zawierać odpowiedni filtr UV).
Pamiętaj o przewiewnym nakryciu głowy, które uchroni Cię przed udarem.
Osłaniaj znamiona i duże pieprzyki.
Słońce a czerniak
Zbyt intensywne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych może być przyczyną rozwoju czerniaka – nowotworu skóry. Najważniejsze jest, aby podczas okresu letniego zwracać dużą uwagę na działania profilaktyczne i ochronę skóry. Więcej na temat czerniaka i objawów i leczenia znajdziesz na naszej stronie – nowotwór skóry – objawy i leczenie.