Znamiona barwnikowe są powszechnie znane jako pieprzyki. Większość z nich jest niegroźna, jednak wpływ pewnych czynników może spowodować, że konieczne będzie ich usunięcie. Dlaczego? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Podział znamion barwnikowych
Znamiona barwnikowe są inaczej nazywane zmianami melanocytowymi, gdyż za ich powstawanie odpowiedzialna jest właśnie melanina. Zależnie od rodzaju oraz stanu zmiany barwnikowe mogą nie stanowić zagrożenia dla zdrowia pacjenta, jednak w niektórych przypadkach stwarzają zagrożenie pojawienia się chorób skóry, między innymi nowotworu skóry – czerniaka. Z tego względu warto znać podstawowy podział zmian barwnikowych oraz każdy niepokojący objaw konsultować z lekarzem.
Znamiona barwnikowe dzieli się na:
Wrodzone znamię barwnikowe – jest to znamię istniejące od narodzin, najczęściej przybiera owalny kształt i jednolity kolor. Cechuje je duży rozmiar (kilka razy większe niż zwykły pieprzyk), często wypukłość, a także obecność włosów. Takie znamię powinno być jak najszybciej zbadane przez lekarza, który zadecyduje czy konieczne jest jego usunięcie. Tego rodzaju znamię jest także usuwane ze względów estetycznych.
Nabyte znamiona barwnikowe
Inne znamiona barwnikowe, to:
plamy soczewicowate; ok. 1 cm zmiany o ciemnobrązowym kolorze, występują w obrębie całego ciała
plamy melanocytowe błon śluzowych; duże plamy pojawiające się w okolicach błon śluzowych, czyli m.in. jamy ustnej lub narządów płciowych
znamię Beckera; jasnobrązowa zmiana, która może mieć rozmiar nawet kilkunastu centymetrów; najczęściej występuje na plecach lub ramionach; najczęściej nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia
Zagrożenia i ochrona związane ze znamionami barwnikowymi
Największym zagrożeniem dla znamion barwnikowych jest promieniowanie UV. Wystawianie znamion barwnikowych na słońce (lub na światło w solarium) bez odpowiedniej ochrony może spowodować rozwój chorób skóry, w tym czerniaka. Z tego powodu należy unikać wystawianie skóry na słońce, szczególnie w godzinach, gdy jest ono najintensywniejsze (11-16), a także ochraniać znamiona w innych porach dnia stosując kremy z filtrem UV oraz osłaniając zmiany skórne odzieżą. Znamiona barwnikowe narażone są także na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku rozdrapania lub zahaczenia znamienia należy zgłosić się do lekarza.
W profilaktyce związanej ze znamionami barwnikowymi bardzo ważne jest samodzielne kontrolowanie znamion, obserwowanie ich rozwoju, a także wizyty u dermatologa. Lekarz za pomocą specjalistycznego badania dermatoskopem jest w stanie ocenić czy dane znamię jest groźne, czy nie. Sprawdź na naszym blogu na czym polega dermatoskopia.
Jeśli niepokoi Cię stan Twojego znamienia barwnikowego lub chciałbyś zasięgnąć konsultacji lekarza w sprawie jego usunięcia, zgłoś się do lekarza – PCME dermatolog Toruń zaprasza!