Czym są alergiczne choroby skóry?
Alergiczne choroby skóry to grupa schorzeń, które są spowodowane reakcją alergiczną organizmu na substancje zewnętrzne, takie jak alergeny kontaktowe, leki czy pokarmy. Charakteryzują się one zwykle zaczerwienieniem, swędzeniem i obrzękiem skóry, a niekiedy mogą również powodować pęcherze i łuszczenie.
Jak przebiega leczenie alergicznych chorób skóry?
Leczenie alergicznych chorób skóry polega na łagodzeniu objawów choroby i zmniejszeniu reakcji alergicznej organizmu. Stosuje się doustne leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy oraz miejscowo kremy łagodzące swędzenie i zmniejszające obrzęk. Ważne jest również unikanie czynników wywołujących alergię oraz odpowiednia pielęgnacja skóry, która może ułatwić kontrolowanie objawów choroby.
Najważniejsze jednak jest poznanie przyczyn pojawienia się reakcji alergicznych na skórze, a więc diagnostyka.
Diagnostyka – rodzaje testów alergicznych
1. Testy skórne punktowe (tzw. prick test)
Metodyka badania
W tego typu teście można zbadać w sumie nawet 100 antygenów. Natomiast w trakcie jednej sesji nie badamy więcej niż 15-20 alergenów. Aby uniknąć zafałszowania wyników, na minimum 48 godzin przed przeprowadzeniem testów należy przerwać przyjmowanie leków przeciwhistaminowych (czas zależy od rodzaju leku).Testy wykonujemy z wykorzystaniem alergenów standardowych.
Kroplę preparatu zawierającego antygen nakłada się na skórę, najczęściej na plecach lub przedramieniu. Miejsce to następnie nakłuwa się cieniutką igłą (bez krwawienia), co pozwala na wniknięcie preparatu. Wynik odczytuje się po 15-20 minutach. Jeśli skóra wokół nakłucia jest zaczerwieniona i wystąpił na niej bąbel skórny, oznacza to, że alergia na dany antygen istnieje.Stopień uczulenia zależny jest od wielkości bąbla (mierzonej w skali od jednego do czterech plusów – im więcej tym bardziej nasilona reakcja na alergen) w porównaniu z próbą kontrolną dodatnią, czyli z histaminą.
Wskazania:
- Objawy alergii na pyłki / katar, kichanie, kaszel w okresie wiosenno – letnim/
- Przewlekły poranny katar, kaszel
- Nawracające stany zapalne górnych dróg oddechowych
- Atopowe zapalenie skóry
- Pokrzywki przewlekłe
- Inne choroby o podejrzewanym tle reakcji IgE zależnej (np. dolegliwości przewodu pokarmowego)
2. Testy skórne punktowe z pokarmami naturalnymi, substancjami chemicznymi, metalami (tzw. prick by prick test)
Metodyka badania jest taka sama jak w przypadku testów skórnych (prick test) opisanych powyżej.
Wskazania:
- Przewlekły katar, kaszel
- Nawracające stany zapalne górnych dróg oddechowych
- Atopowe zapalenie skóry
- Pokrzywki przewlekłe
- Przewlekle choroby skóry
- Inne choroby o podejrzewanym tle reakcji IgE zależnej (np. dolegliwości przewodu pokarmowego)
3. Testy kontaktowe
Atopowe testy skórne (ATS)
Badamy opóźniony odczyt immunologiczny na pokarmy. Nakładamy na 48 godzin w specjalnych komorach produkty żywnościowe. Test ten może być wykonywany od czwartego tygodnia życia – stosowany jest w diagnostyce stanów zapalnych skóry przede wszystkim u noworodków i niemowląt, ale również u dorosłych.
Wskazania:
- Przewlekły katar, kaszel
- Nawracające stany zapalne górnych dróg oddechowych
- Atopowe zapalenie skóry
4. Klasyczne testy kontaktowe/płatkowe
Stosowane do potwierdzenia alergii kontaktowej (pojawiającej się miejscowo, w wyniku kontaktu alergenu ze skórą). Wykonuje się je umieszczając badane substancje w specjalnych komorach. Wynik odczytuje się po 48 lub 72 godzinach (wyraźna reakcja zapalna na skórze – rumień lub wyprysk).