Cellulit, czyli tzw. skórka pomarańczowa to bardzo popularny problem, szczególnie wśród kobiet. Mimo jego powszechności, kobiety robią wszystko, by się go pozbyć. Jednak do skutecznej walki z cellulitem, konieczne jest trafne rozpoznanie jego rodzaju. Po czym poznać poszczególne rodzaje cellulitu? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!
Cellulit to problem, który dotyczy blisko 90% kobiet w różnym wieku, nie tylko tych, które zmagają się z nadwagą czy otyłością. Cellulit pojawia się także u kobiet szczupłych, wykazujących aktywność fizyczną. Ma on bowiem związek z kobiecymi hormonami oraz funkcjonowaniem układu krwionośnego i limfatycznego. Z tego też względu mężczyźni, nawet otyli, bardzo rzadko mają cellulit. Zmiany cellulitowe najczęściej pojawiają się na udach i pośladkach, jednak zauważyć możemy je także na ramionach i brzuchu. Walka z cellulitem bywa bardzo ciężka, jednak nie jest niemożliwa. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, z jakim rodzajem cellulitu się zmagamy.
Rodzaje cellulitu
Rodzaje cellulitu można podzielić ze względu na podłoże wystąpienia oraz stopień zaawansowania powstałych zmian.
Biorąc pod uwagę pierwszy czynnik, wyróżnia się:
Może być spowodowany nieprawidłowym krążeniem krwi i limfy w tkankach, zaburzeniami hormonalnymi, a także niewłaściwą dietą. Ten rodzaj cellulitu bardzo dotyczy kobiet szczupłych. Cellulit wodny może powodować lekki ból w obszarze występowania, bardzo często towarzyszy mu także zatrzymanie wody w organizmie.
Występuje w postaci małych grudek pod skórą i spowodowany jest nadmiarem kwasów tłuszczowych zgromadzonych w komórkach. Dotyczy przede wszystkim osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Jest to najtrudniejszy do zwalczenia rodzaj cellulitu. Ma postać twardych grudek, które sprawiają duży ból przy dotyku. Jego powstawanie związane jest ze stwardnieniem włókien kolagenowych, które uniemożliwiają prawidłowe dotlenienie oraz ukrwienie komórek.
Gdy mowa o stopniu zaawansowania cellulitu, wyróżnia się:
- obrzękowy – widoczny jedynie podczas ściśnięciu skóry, podczas stania i leżenia skóra jest gładka
- włóknieniowy- zmiany cellulitowe zaczynają być widoczne w postawie stojącej
- stwardnieniowo-grudkowy- widocznie nierówności na skórze zarówno w postawie leżącej, jak i stojącej
- stwardnieniowo-guzkowy – tworzenie się widocznych guzków pod skórą, widocznych w postawie leżącej i stojącej
Sprawdź nasz poprzedni artykuł, w którym przedstawiliśmy ćwiczenia na cellulit, a także naszą stronę, gdzie pisaliśmy więcej na temat cellulitu.