Blizny to dla wielu osób powód kompleksów. Często powodują, że mamy opory przed odkryciem ciała np. na plaży czy basenie. Jest to jednak nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Czy wiesz jaki jest najlepszy sposób na ich usunięcie?
Dlaczego powstają blizny?
Bliznowacenie się tkanek jest naturalnym procesem powstającym po uszkodzeniu tkanek skóry. Blizny tworzą się na etapie gojenia ran, kiedy to uszkodzona skóra zastępowana jest tkanką łączną. Tkanka, która powstaje w procesie bliźnienia się ran, nie zawiera pigmentu ani przydatków takich jak gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe. To powoduje, że blizny odznaczają się na naszej skórze.
Czynniki mające wpływ na wygląd blizny
Rodzaj urazu – to w wyniku czego powstała dana blizna ma istotne znaczenie w kwestii jej wyglądu. Inaczej wyglądają blizny, które są wynikiem trądziku, ingerencji chirurgicznej czy uszkodzenia mechanicznego skóry.
Przebieg procesu gojenia rany – jeśli rana po urazie jest pielęgnowana zgodnie z zaleceniami lekarza oraz nie pojawiły się żadne komplikacje podczas jej gojenia, istnieje duża szansa, że blizna będzie mało widoczna. Jeśli jednak doszło do zaburzenia tego procesu, w ranę wdało się zakażenie bądź wystąpiły inne powikłania, należy być przygotowanym na to, że blizna może być widoczna.
Predyspozycje organizmu – niektóre osoby posiadają niezależne od nich predyspozycje do powstawania blizn, mówi się wtedy o skłonności do bliznowacenia. Z tego względu różni ludzie mogą w różny sposób przechodzić proces gojenia się podobnych urazów, a co za tym idzie, blizny powstałe w ich wyniku mogą się znacznie od siebie różnić.
Jak skutecznie zlikwidować blizny?
Obecnie, dzięki rozwojowi medycyny estetycznej, osoby zmagające się z bliznami potrądzikowymi, oparzeniowymi i wieloma innymi rodzajami blizn mogą skorzystać z bezpiecznego i skutecznego rozwiązania. Jest nim laserowe usuwanie blizn. Nowoczesny laser frakcyjny wykorzystywany w tego rodzaju terapii jest często jedynym skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów.
Pamiętaj, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o leczeniu blizn, należy skonsultować się z lekarzem. Każdy pacjent wymaga indywidualnej konsultacji, przeanalizowania problemu oraz dobrania metody leczenia dopasowanej do jego potrzeb. Blizna to dla pacjentów często problem nie tylko estetyczny, ale także dyskomfort fizyczny związany z uczuciem ściągania skóry czy silnego swędzenia, dlatego warto podjąć próbę jej zminimalizowania lub całkowitego usunięcia. Warto mieć również na uwadze to, że im szybciej podejmiemy decyzję o chęci usunięcia blizny, tym lepiej. Świeżą bliznę dużo łatwiej zlikwidować.