Chrapanie to bardzo powszechny problem. Często nie pozwala spokojnie spać nam samym lub partnerowi, jednak niewiele osób decyduje się na podjęcie próby rozwiązania tego problemu. Dlaczego chrapiemy i czy to może być niebezpieczne dla naszego zdrowia?
Chrapanie to problem, z którym zmaga się co dziesiąty człowiek. 80% chrapiących to mężczyźni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że chrapanie może zwiastować poważne problemy zdrowotne, chociaż samo w sobie nie jest chorobą. To, że chrapiemy spowodowane jest utrudnionym przepływem powietrza przez gardło we śnie. Niebezpieczeństwo podczas chrapania pojawia się wtedy, gdy towarzyszy mu bezdech, czyli obturacyjny bezdech senny.
Co może powodować chrapanie?
Otyłość – osoby zmagające się z zbyt dużą wagą są bardzie narażone na chrapanie.
Wiek – z wiekiem wzrasta ryzyko występowania zaburzeń oddychania w czasie snu.
Krzywa przegroda nosowa
Przerost migdałków
Nieprawidłowa budowa gardła (np. wydłużone podniebienie)
Palenie papierosów
Picie alkoholu
Obturacyjny bezdech senny a chrapanie
Problem chrapania często bywa bagatelizowany. Wynika to z nieświadomości zagrożeń, jakie mogą z niego wynikać, a także z tego, że osoba chrapiąca często nie zdaje sobie sprawy, że chrapanie powoduje u niej bezdech senny. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości partner kontrolował czy podczas chrapania nie występują bezdechy. Za niepokojące powinno się uznać, jeśli bezdechy pojawiają się więcej niż 10 razy na godzinę i trwają dłużej niż 10 sekund. Objawy towarzyszące bezdechom to często pocenie się, a także sinienie wynikające z niedotlenienia.
Do czego może prowadzić nieleczone chrapanie?
przewlekłe zmęczenie
bóle głowy
rozdrażnienie
problemu z potencją u mężczyzn
nasilenie objawów m.in. cukrzycy, nadciśnienia
większe ryzyko udaru mózgu (o ok. 67%)
większe ryzyko zawału serca (o ok. 34%)
Jak leczyć obturacyjny bezdech senny?
Jeśli problem chrapania okaże się być poważniejszy i okaże się, że cierpimy na obturacyjny bezdech senny, ważne jest, aby bezzwłocznie podjąć leczenie. Do sposobów leczenia obturacyjnego bezdechu sennego zalicza się:
chirurgiczne usunięcie części tkanek miękkich gardła i podniebienia miękkiego
aparaty dentystyczne umieszczane w dolnej części szczęki, które mają na celu wysunięcie żuchwy do przodu