Chrapanie może być spowodowane różnymi czynnikami. Czasami bardzo łatwo wyeliminować je z codziennego życia, dzięki czemu problem chrapania zniknie. Zdarzają się jednak przypadki, w których chrapanie powiązane jest z problemami zdrowotnymi, a w takich przypadkach pomoże nam jedynie lekarz. W dzisiejszym artykule przedstawiamy propozycje prostych sposobów, które mogą pomóc Ci zlikwidować tę męczącą przypadłość.
Chrapanie to powszechny problem, który chociaż często nie jest groźny dla zdrowia, najczęściej jest bardzo męczący dla osoby nim dotkniętej, jak i jej partnera. Więcej o przyczynach i konsekwencjach powiązanych z chrapaniem pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Jeśli jesteś pewien, że chrapanie w Twoim przypadku nie wynika z problemów zdrowotnych, wypróbuj klika prostych sposobów, które mogą Ci pomóc.
1. Zmiana pozycji snu
Osoby, które śpią na plecach chrapią częściej, ponieważ w takiej pozycji, gardło i krtań rozluźniają się, a co za tym idzie podczas oddychania wykonuje więcej drgań. Dlatego jeśli zauważyłeś, że zasypiasz leżąc na plecach, spróbuj zmienić ten nawyk.
2. Odpowiednia dieta i zrzucenie zbędnych kilogramów
Osoby, które zmagają się z nadwagą lub otyłością znacznie częściej chrapią. Tkanka tłuszczowa zbierająca się w okolicach szyi wywiera ucisk na krtań i drogi oddechowe, co może powodować trudności z oddychaniem podczas snu, a w efekcie chrapanie.
3. Dobra poduszka
Chociaż ta kwestia może wydawać się mało ważna, dobór odpowiedniej poduszki ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia kręgosłupa, a także znacznie wpływa na jakość snu. Spadnie na zbyt dużej poduszce, która sprawia, że głowa uniesiona jest wysoko, może wpływać na zwężanie się dróg oddechowych, a co za tym idzie powodować chrapanie.
4. Rzuć palenie
Ten sposób, chociaż dla wielu palaczy bardzo trudny, może okazać się kluczem do sukcesu. Palenie powoduje zaleganie śliny w krtani i w tchawicy, podrażnia gardło, powoduje obrzęki śluzówki. To wszystko sprawia, że możemy odczuwać problemy z oddychaniem, które nocą objawiają się przez chrapanie.
5. Zadbaj o miejsce, w którym śpisz
Pamiętaj o wietrzeniu sypialni, a także o zachowaniu odpowiedniej temperatury (zalecana temperatura w miejscu spania to 18-21 stopni). Kontroluj także poziom wilgotności w swojej sypialni, by mieścił się w granicach 40-60%. Dzięki temu uchronisz się przed wysuszeniem błony śluzowej.
Jeśli powyższe domowe sposoby na chrapanie nie przyniosły pożądanych efektów, zgłoś się do specjalisty. Być może Twój problem jest bardziej skomplikowany i pomoże Ci poradnia leczenia chrapania.