Poniedziałek - piątek 9:00 - 18:00
Jesteś tutaj: Oferta > Dermatologia > Nadpotliwość

Nadpotliwość

Wydzielanie potu jest jednym z najważniejszych mechanizmów  gwarantujących utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i tym samym prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Bezpośredni  udział w wydzielaniu potu mają:
– gruczoły  potowe (apokrynowe i ekrynowe)
– nerwowy  układ  wegetatywny, który bezpośrednio reguluje wydzielanie potu przez gruczoły potowe

Trochę   fizjologii  i anatomii. Gruczoły ekrynowe rozmieszczone są w obrębie całego ciała za wyjątkiem granicy skóry i błon śluzowych oraz skóry uszu. Największa ilość gruczołów potowych ekrynowych zlokalizowana jest w obrębie pach, powierzchni dłoniowych rąk, podeszew, nosa oraz  czoła. Informacja  dla perfekcjonistów – ogólna liczba gruczołów waha się od 2 do 3 milionów. Na powierzchni 1 cm kwadratowego może  ich  występować nawet do 150. Liczba  gruczołów ekrynowych  jest przez całe nasze życie jednakowa, od urodzenia aż do śmierci.

Główną funkcją gruczołów potowych jest wydzielanie potu i tym samym uczestnictwo w procesach termoregulacyjnych. W mniejszym stopniu gruczoły biorą udział w wydzielaniu niektórych składników np. jonów sodu, potasu, chlorków wapnia a także mocznika, aminokwasów witamin, leków. Pot, po połączeniu z wydzieliną gruczołów łojowych, tworzy na powierzchni skóry naturalną ochronną powłokę, tzw. płaszcz hydrolipidowy. Warstwa ta chroni skórę przed penetracją bakterii, grzybów i wirusów oraz przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Wydzielanie potu jest zależne od układu współczulnego. W  warunkach  fizjologicznych wydzielanie potu  zwiększa się  podczas:

 • w podwyższonej  temperaturze otoczenia
 • w sytuacjach ekstremalnych: stres, ból, lęk
 • w gorących  strefach  klimatycznych
 • w trakcie noszenia ubiorów gumowych itp.
 • u ludzi otyłych
 • nadużywania napojów zawierających kofeinę i palenie tytoniu

TERAPIA

 • Toksyna botulinowa (BOTOX)

W przypadku nadmiernej potliwości ograniczonej do małych powierzchni np. czoło, pachy, dłonie, stopy, okolica krzyżowa najlepsze efekty przynosi ostrzyknięcie tych miejsc toksyną botulinową. Wstrzyknięta w małej dawce, powoduje blokadę odpowiednich nerwów, zaopatrujących gruczoły, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Działa jedynie w obrębie, w który została wstrzyknięta.

Okolice:

 • pachy 
  - bez znieczulenia lub znieczulenie miejscowe kremem znieczulającym 
  - czas pobytu: 15-60 minut
  - cena: 1400 zł (100 jednostek)
 • dłonie
  - znieczulenie kremem lub zastrzyk znieczulający
  - czas pobytu 60-90 minut  
  - cena: 1400 zł (100 jednostek)
 • stopy
  - znieczulenie zastrzykiem - wyłączenie nerwów czuciowych stóp
  - czas pobytu: 60-90 minut
  - cena: 2400 zł (200 jednostek)

Partnerzy