Toksyna botulinowa wstrzyknięta w małej dawce w odpowiednią tkankę mięśniową powoduje lekki paraliż mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki na czole i w okolicach oczu dzięki czemu uniemożliwia kurczenie się tych mięśni i tym samym przeciwdziała marszczeniu się . Jedną z cech preparatów z toksyną botulinową jest fakt, że działa on jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy inne mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W wyniku zabiegu przy użyciu toksyny botulinowej wyraz twarzy nie ulega zmianie przy jednoczesnym zaniku zmarszczek. Preparat jest wstrzykiwany przy użyciu strzykawki jednorazowego użytku zaopatrzonej w bardzo cienką igiełkę.
Zabiegi wstrzykiwania toksyny botulinowej stosuje się również w leczeniu nadpotliwości. W przypadku nadmiernej potliwości ograniczonej do małych powierzchni np. czoło, pachy, dłonie, stopy, okolica krzyżowa najlepsze efekty przynosi ostrzyknięcie tych miejsc toksyną botulinową. Wstrzyknięta w małej dawce, powoduje blokadę odpowiednich nerwów, zaopatrujących gruczoły, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Działa jedynie w obrębie, w który została wstrzyknięta.
Preparat zaczyna działać po upływie 2 do 7 dni po zabiegu, a pełny jego efekt jest widoczny po upływie minimum 14 dni od dnia zabiegu. Terapia przeciwzmarszczkowa przy użyciu toksyny botulinowej stosowana jest w przypadkach konieczności likwidowania zmarszczek między brwiami, poziomych linii czołowych, „kurzych łapek” lub „linii śmiechu między oczami”. Jest to metoda szeroko stosowana na świecie. Uzyskany w wyniku zabiegu efekt utrzymuje się około 3-4-6 miesięcy w zależności od cech osobniczych pacjenta i po upływie tego czasu stopniowo zanika gdyż porażenie mięśni ustępuje. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany, ale nie częściej niż co 3 miesiące. Optymalnie co 6 miesięcy.