Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest chorobą skóry, która charakteryzuje się rumieniem skóry, pęcherzami i krostami pojawiającymi się przede wszystkim na twarzy. Pacjenci często skarżą się również na swędzenie i pieczenie skóry oraz uczucie gorąca w okolicy zmian skórnych. W odróżnieniu od trądziku pospolitego, trądzik różowaty częściej występuje u osób dorosłych niż młodzieży, zwłaszcza u kobiet między 30-tym a 60-tym rokiem życia.
Jakie czynniki mają wpływ na zaostrzenie objawów trądziku różowatego?
Przyczyna pojawienia się trądziku pospolitego nie jest jednoznaczna. Do czynników, które mogą zaostrzać stan skóry należą m.in. zmiana temperatury otoczenia, dieta, alkohol, stres, stosowane kosmetyki. Ze względu na to, że choroba dotyka głównie kobiety, nie bez znaczenia są czynniki hormonalne. Okresy hormonalne, takie jak ciąża, menopauza lub stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, mogą wywoływać nasilenie objawów trądziku różowatego.
Innym czynnikiem, mogącym mieć wpływ na zaostrzenie stanu zapalnego skóry, jest dieta. Często pacjenci z trądzikiem różowatym skarżą się na reakcję skóry na pewne produkty spożywcze, np. ostre przyprawy, alkohol, czy mleko i jego przetwory.
Jak przebiega terapia trądziku różowatego?
Terapia trądziku różowatego jest złożona i zależy od stanu skóry jak również fazy choroby (aktywna lub nieaktywna). Ważne jest, aby pacjenci z trądzikiem różowatym obserwowali swoją skórę i regularnie odwiedzali dermatologa w celu monitorowania choroby i dostosowania odpowiedniego leczenia.
W naszym ośrodku stosujemy zasady terapii spersonalizowanej. W zależności od stopnia nasilenia zmian, wskazań i ewentualnych przeciwwskazań dobieramy indywidualny program terapeutyczny obejmujący terapię:
- ogólnoustrojową – dobór indywidualnej diety i/lub farmakoterapii
- miejscową – zabiegi leczniczo-profilaktyczno-pielęgnacyjne, indywidualny dobór kosmetyków wraz z zaleceniami dotyczącymi ich stosowania
Realizując koncepcję terapii spersonalizowanej wykorzystujemy, oprócz naszej wiedzy, możliwości pokrewnych dziedzin medycyny takich jak fizyka, biologia, chemia, farmakologia, kosmetologia, biotechnologia.