Choroby skóry są różne i jest ich bardzo wiele. Mogą być spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i zmianami zachodzącymi w organizmie pacjenta. Samodzielne stwierdzenie czy dane objawy zapowiadają jakąś chorobę może być bardzo trudne, dlatego warto znać podstawowe objawy najpopularniejszych chorób skóry. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie rozpoznać niepokojący stan, który należy skonsultować z lekarzem.
Objawy różnych chorób skóry często bywają podobne lub powielają się w wielu przypadkach. Dlatego poza objawami najpopularniejszych chorób skóry warto być świadomym pewnych okoliczności i czynników, które mogą je powodować.
1. Kontaktowe zapalenie skóry
Kontaktowe zapalenie skóry to inaczej wyprysk kontaktowy. Jak wskazuje nazwa, spowodowana jest kontaktem z pewnymi substancjami. Może wynikać z alergii lub z podrażnienia. W pierwszym przypadku objawy pojawiają się, gdy skóra ma kontakt z alergenem, substancją na którą jesteśmy uczuleni. Z kolei kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia jest efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi, m.in. detergentami.
Przyczyny:
- alergia na kosmetyki, pokarmy, metale
- podrażnienia spowodowane kontaktem skóry z odzieżą, środkami chemicznymi (detergenty, perfumy)
Objawy:
- świąd
- pieczenie
- zaczerwieniona skóra, uwrażliwiona na dotyk
- czerwona wysypka
- pęcherzyki na skórze
2. Trądzik
Rodzajów trądziku wyróżnia się kilka, m.in. trądzik różowaty i trądzik pospolity. Problem trądziku może dotknąć zarówno osoby w wieku dojrzewania (z czym jest głównie kojarzony), a także osoby dorosłe. Trądzik wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego oraz stałej kontroli lekarza. Najlepiej zgłosić się do lekarza w początkowej fazie tej choroby, gdyż wtedy istnieją największe szanse na wyleczenie.
Przyczyny:
- nadmierne wydzielanie łoju
- uwarunkowania genetyczne
- zła dieta
- nieodpowiednia i niedostateczna higiena
- zaburzenia hormonalne
Objawy:
- zaczerwienienia skóry
- drobne, pojedyncze wypryski (początkowa faza choroby)
- swędzenie skóry
- sino – czerwone guzki wypełnione ropą (faza zaawansowana)
3. Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba skóry, której obecnie nie da się całkowicie wyleczyć. Terapia skupia się na minimalizowaniu objawów i skutków choroby. Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Pierwsze objawy AZS obserwuje się u pacjenta już w okresie niemowlęcym. Osoba cierpiąca na tę chorobę pod stałą opieką lekarza.
Przyczyny:
- uwarunkowania genetyczne
- zaburzenia pracy układu immunologicznego
Objawy:
- suchość skóry
- swędzenie skóry
- czerwone plamy, grudki, krostki występujące na skórze (najczęściej na łokciach i zgięciach kolan)
- pęcherze
Grzybica skóry
Grzybica jest chorobą zaraźliwą, wywoływaną przez grzyby (głównie dermatofity). Ma przewlekły charakter, a po wyleczeniu, często nawraca. Objawów grzybicy nie można ignorować, im później pacjent podejmie leczenie, tym dłużej będzie ono trwało.
Przyczyny:
Bezpośrednią przyczyną jest zainfekowanie się grzybem. Czynniki sprzyjające zarażeniu się, to:
- kontakt fizyczny z osobami zarażonymi
- używanie tych samych ręczników, obuwia, odzieży, co osoba chora
- chodzenie w miejscach publicznych np. baseny, sauny bez obuwia
- wzmożona potliwość
Objawy:
- zmiany skórne o wyraźnie odznaczających się brzegach
- pęcherze wypełnione wydzieliną
- silne swędzenie
- pieczenie skóry