Reklamy telewizyjne kuszą nas cudownym działaniem kremów bogatych w ekskluzywne składniki takie jak złoto, komórki macierzyste, śluz ślimaka. A to wszystko opakowane w elegancki słoiczek. W reklamie piękna kobieta z gładką twarzą zachwala efekty działania kremu.Ile prawdy jest w tym, że krem przeciwzmarszczkowy odmłodzi nasz wygląd?
Obecnie na rynku dostępne są setki rodzajów kosmetyków w wielu wariantach, zarówno cenowych, jak i dopasowanych do danego wieku oraz rodzaju skóry. Co warto wiedzieć o kremach przeciwzmarszczkowych, by nie doświadczyć przykrego doświadczenia za często duże pieniądze? Przede wszystkim warto znać faktyczne działanie poszczególnych składników na skórę, a także kilka innych, istotnych faktów.
Czy krem przeciwzmarszczkowy działa? – FAKTY
Krem przeciwzmarszczkowy nie zlikwiduje zmarszczek, może je jedynie delikatnie wygładzić. A już na pewno jego działania nie można porównać do działania lesera. Kremy przeciwzmarszczkowe mają przede wszystkim silne działanie nawilżające. Składniki w nich zawarte działają na skórę powierzchniowo, dlatego jeśli w kremie składnikiem jest np. kwas hialuronowy, należy mieć świadomość tego, że jego działanie na powierzchnie skóry nie będzie takie samo jak w przypadku wstrzykiwania go pod skórę.
Krem przeciwzmarszczkowy może zmniejszyć i opóźnić powstanie zmarszczek. Jednak warto mieć na uwadze, że nie wystarczy stosować takiego kremu przez miesiąc, by zmarszczki nie pojawiły się u nas względnie szybko. Dlaczego? Ponieważ chodzi o to, by skóra była systematycznie pielęgnowana, a przede wszystkim odpowiednio nawilżona. Dzięki dbaniu o nawilżenie skóry, poziom produkcji kolagenu jest na zdecydowanie lepszym poziomie, niż kiedy o to nie dbamy.
Komórki macierzyste zawarte w kremach, to komórki roślinne. Mają one pozytywny wpływ na kondycję skóry, ponieważ są bogate w przeciwutleniacze, czyli inaczej antyoksydanty, które zwalczają nadmiar wolnych rodników z organizmu. Jednak między działaniem roślinnych komórek macierzystych, a komórek macierzystych pochodzących z organizmu pacjenta, który poddaje się tego rodzaju regeneracji, jest ogromna przepaść. Regeneracja komórkami macierzystymi pacjenta realnie likwiduje zmarszczki, podczas gdy komórki roślinne poprawiają nawilżenie i elastyczność skóry, jednak nie likwidują zmarszczek.
By krem przeciwzmarszczkowy miał szansę jakkolwiek poprawić stan naszej skóry, składniki w nim zawarte muszą występować w odpowiednim stężeniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na skład kremu.
Jakie składniki powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy?
Retinol (witamina A) – zawarty w kremie w stężeniu nawet od 0,1% może usprawnić produkcję kolagenu, wygładzić skórę oraz zmniejszyć widoczność przebarwień.
Witamina C – również ma pozytywny wpływ na produkcję kolagenu, rozjaśnia przebarwienia. Jej działanie jest możliwe dopiero, gdy występuje w składzie kremu w stężeniu przynajmniej 5%.
Koenzym Q10 – chroni przed utratą kwasu hialuronowego, zapobiega rozpadowi kolagenu (np. przez działanie promieni słonecznych).
Śluz ślimaka – jego właściwości działają dopiero przy stężeniu powyżej 40% w składzie. Dlatego krem przeciwzmarszczkowy, zawierający śluz ślimaka w składzie w odpowiedniej ilości, cechuje się wysoką ceną.
Peptydy – mogą opóźniać proces starzenia się skóry poprawiają jej elastyczność.
Co skutecznie zlikwiduje zmarszczki?
Jeśli zależy nam na zlikwidowaniu zmarszczek, a nie tylko na ogólnej poprawie kondycji skóry, warto skorzystać z pomocy medycyny estetycznej. Do najskuteczniejszych zabiegów, dzięki którym pozbędziemy się zmarszczek, zalicza się: