Pn, Śr 9:00 - 16:00  |  Wt, Czw, Pt 9:00 - 18:00

Holistyczne podejście do zdrowia - zachowaj równowagę

2017-04-10 08:50 PCME

holistyczne podejście do zdrowia

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy przeprowadza bilans swojego życia. Zawiera się w nim również stan zdrowia organizmu, ogólne samopoczucie, zadowolenie z życia. Jeśli ogólny wynik nie jest satysfakcjonujący, a organizm zdaje się krzyczeć o pomoc, warto dowiedzieć się, czym jest holistyczne podejście do zdrowia i czy warto się mu poddawać.

Holistyczne podejście do zdrowia to założenie, że organizm człowieka stanowi całość. Jako mechanizm zbudowany jest z umysłu, ciała, duszy i emocji stanowiących współdziałające czynniki. Dlatego też błędem jest twierdzić, że pojawiająca się choroba dotyczy jednej części. Podstawą do działania jest jednak samozaparcie pacjenta, jego pewność, że chce zmienić swoje życie.

Założenia medycyny holistycznej

Głównym założeniem jest postrzeganie człowieka jako całości: ciało, dusza i emocje to jedność, dlatego gdy cierpi jedna część, cierpi cały organizm. Jeżeli bolą nas zęby, idziemy do dentysty i leczymy tylko tę część ciała. Przyczyna może jednak leżeć gdzieś indziej. Niestety, medycyna ogólna, skupiając się na jednym obszarze, wprowadza leczenie, które może szkodzić innym organom. Pacjent odczuwa nieprzyjemne skutki uboczne zanim znajdzie się prawdziwy powód choroby.

Zmienia się również sposób podejścia do pacjenta. W medycynie holistycznej jest on człowiekiem, nie kolejnym przypadkiem w karcie chorób. Lekarze biorą pod uwagę nie tylko stan ogólny ciała, ale też wszelkie czynniki mogące wpłynąć na samopoczucie i wewnętrzną równowagę.

Leczenie nie przyniesie jednak zamierzonych skutków, jeśli sam leczony nie będzie brał w nim czynnego udziału. To on musi zmienić swoje odżywianie, przyzwyczajenia i na bieżąco obserwować swoje ciało.

Holistyczne podejście do zdrowia ma na celu zwalczanie nie objawów choroby, a jej źródła. Wyleczenie z symptomów nie oznacza końca choroby. Nie pomoże to w efekcie spełnić kolejnego założenia, jakim jest homeostaza (zachowanie równowagi) - dzięki niej, człowiek czuje się w pełni szczęśliwy i zdrowy.

Zobacz także Medycyna Anti-aging, czyli jak się nie zestarzeć!

Holistyczne podejście do zdrowia - zasady

Zmiana życia, nawet ta diametralna, jest możliwa. Stosując się do podstawowych zasad, można osiągnąć sukces:

1. Odpowiedzialność za swoje zdrowie - główny cel, angażujący przede wszystkim pacjenta. Choć grupa specjalistów może przeprowadzić całe jego leczenie, nie przeprowadzą oni całego jego życia. Zaniedbując odżywianie, aktywność fizyczną i każdy symptom w postaci bólu, przemęczenia itp, medycyna holistyczna traci sens.

2. Przyczyna choroby ważniejsza od jej objawów - zaniedbanie punktu pierwszego, czyli własnego zdrowia, doprowadza do chorób. Z kolei leczenie jedynie jej objawów zatrze ślady po dolegliwości, lecz na krótko. Po pewnym czasie choroby znów powróci, być może w zaostrzonej formie.

3. Pozytywne myślenie kluczem do sukcesu - eliminacja negatywnego postrzegania świata skutkuje m.in mniejszym stresem i lepszym stanem psychicznym. Medycyna holistyczna zakłada, iż stan ducha wpływa na stan ciała człowieka.

4. Indywidualne podejście do choroby - u wielu pacjentów może pojawić się ta sama choroba. Nie oznacza to jednak, że ma być leczona za pomocą tych samych środków. Każdy pacjent to osobna jednostka, odróżniająca się od innych charakterem i stylem życia. Zatem przyczyna choroby również może być zróżnicowana.

 

 



Komentarze

Dodaj komentarz

Partnerzy