Poniedziałek - piątek 9:00 - 18:00
Jesteś tutaj: Diagnostyka > Gastrolyzer

Gastrolyzer

Wodorowy test oddechowy (WTO) to badanie które pozwala na stwierdzenie prawidłowości przebiegu procesu trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm. 

 Wskazania do zabiegu:

- w przypadku stanów zapalnych, przewlekłych schorzeń o podłożu autoimmunologicznym (Hashimoto, choroby jelit, RZS, łuszczyca i inne)

- diagnostyka nietolerancji oraz zaburzeń trawienia węglowodanów (glukoza, fruktoza, laktoza, sorbitol, ksylitol) 


Na czym polega test? 

Jest to badanie pozwalające na wykrycie wodoru w wydychanym powietrzu oraz określenie jego poziomu po przyjęciu przez pacjenta węglowodanów (cukrów). Wodór jest gazem wytwarzanym w procesie fermentacji, w wyniku działania bakterii na węglowodany w jelicie grubym lub cienkim. Następnie przedostaje się do krwi, a dalej do pęcherzyków płucnych, skąd zostaje wydalony wraz z wydychanym powietrzem poprzez drogi oddechowe. W przypadku niedoboru enzymów trawiennych część lub całość spożytych węglowodanów nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej, nieprawidłowej fermentacji w jelicie grubym, czego konsekwencją jest wytworzenie dużej ilości wodoru.

Laktoza to cukier, który znajduje się w mleku. Jest nieprzyswajalna przez organizm, jeżeli nie zostanie zamieniona w glukozę. Zamiana ta następuje, gdy laktoza przechodzi przez żołądek do jelita cienkiego i wchodzi w kontakt z enzymem o nazwie laktaza. W przypadku niedoboru tego enzymu laktoza nie ulega rozkładowi, co prowadzi do nietolerancji laktozy. W jej wyniku wodór wytwarzany przez bakterie zostaje zaabsorbowany przez ścianę jelita cienkiego lub grubego. W takiej sytuacji wodór zostaje przetransportowany do płuc, gdzie zostaje uwolniony oraz wydalony w wydychanym powietrzu, a jego zawartość może zostać zmierzona za pomocą gastrolizera. 

  Czas badania: 60-120 minut

 Cena badania: 120 zł 

Badanie: Joanna Binkowska/ Lidia Gil


Diagnoza oraz omówienie/interpretacja: Dorota Markowska

  Czas wizyty: 40-60 minut

 Cena wizyty: 80 zł 

Partnerzy